Zincir marketlere fahiş fiyat müdahalesi yolda!

Zincir marketlerinde görülen fahiş fiyatlara müdahale Rekabet Kurumu'ndan gelecek! Meclis'in açılması ile birlikte konunun gündeme getirilmesi bekleniyor. İşte o değişiklikler...

Zincir marketlere fahiş fiyat müdahalesi yolda!

Bu sene pek çok kişinin cebini yakan fiyatlara dur diyecek olan karar yolda! Rekabet Kurumu'nin yeni yetkilerle donatılarak zincir marketlerdeki rekabete bağlı ortaya çıkan fahiş fiyatların vatandaşları etkilememesi ve fiyatların düşmesi için çalışacağını açıkladı. Meclis'in açılması ile birlikte getirilecek olan konu ile ilgili ise detaylar merak ediliyor.

FAHİŞ FİYATLARA MÜDAHALE 

Perakende Yasası'nda yapılması beklenen değişiklik ile birlikte ortaya çıkacak olan gündemin fahiş fiyatları önlemeye yönelik olduğu açıklandı. Yapılacak olan bu değişiklikler ile birlikte vatandaşların özellikle de bu sene en çok şikayet ettiği konulardan biri olan fahiş fiyatların bu sayede önüne geçilebileceği konuşulmaya başladı. 

Bu değişiklik ile birlikte fiyat artışının başını alıp gitti perakende sektöründe değişikliğe gidilerek yeni bir perakende ağının gelişimine imkan sağlayacağı konuşulmaya başladı. Bu noktada en önemli konulardan biri de küçük esnafın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilecek olması oldu. 

KÜÇÜK ESNAFI KORUMAK İÇİN ADIMLAR ATILACAK 

Ürünlerin tedarik kısmında sorunların meydana gelmemesi için ve de yurt dışı açılımları için yeni imkanların tanınması konusu gündeme gelirken bir yandan da esnafın da koruma altına alınacağı açıklandı. Koruma altına alınması konusunda da yapılacak olan çalışmalar şu şekilde verildi; 

  • Ana tedarikçilere hafta sonu saat sınırlaması getirilecek 
  • İşletmeler ile küçük esnafların bir arada olacağı alanda mesafe şartı aranacak 

1 EKİM'DE MECLİS'TE 

Konunun Meclis'in açılış tarihi ile birlikte gündeme getirilerek görüşülmeye başlayacağı konuşuldu. Bu noktada en çok konuşulanlar arasında Rekabet Kurumu için verilen yetkiler oldu. Herhangi bir durumda Rekabet Kurumu'nun müdahale etme yetkisinin bulunduğu açıklanmış oldu. 

SONRAKİ HABER