Yumurta fiyatların fahiş zamlar devam ediyor! Fiyatlar sürekli artacak!

Yumurta fiyatlarına gelen zamlar tam gaz devam ediyor. Fiyatlar her geçen gün artarken bir gün önce aldığımız yumurta fiyatları bir diğer günü tutmuyor. Peki bu süreç ne zamana kadar bu şekilde devam edecek?

Yumurta fiyatların fahiş zamlar devam ediyor! Fiyatlar sürekli artacak!

Kuş gribi sebebi ile yaklaşık olarak 6.5 milyon tavuk artık yumurtlayamaz hale geldi. Bu tavukların henüz yerine koyulamaması nedeni ile de yumurta fiyatları sürekli olarak artış göstermeye maalesef devam ediyor. Peki bu fiyatların düşme ihtimali var mı? Yoksa yeniden bu fiyatlara zam mı gelecek? İşte haberimizin devamında tüm detaylar sizlerle olacak…

Yaşanılan kuş gribi yumurta fiyatlarını kötü vurdu!

Yumurta hemen herkesin kahvaltıda ve birçok yemekte tüketmeyi sevdiği bir gıda olduğu için hemen her evde bulunuyor. Sağlık açısından da günde en az bir yumurta yemenin avantajları da bulunuyor. Fakat yaşanılan kuş gribi nedeni ile tavuklarda yaşanan büyük orandaki azalıştan dolayı artık yumurta fiyatları artmış durumda. Bu fiyatların bu kadar artması ise çoğu ailenin özellikle dar gelirli ailelerin evlerine yumurta alamamasını sağlıyor.

2023 yılı ile bu fiyatlar daha da artmaya devam ederken gelinen mart ayı itibariyle marketlerde yumurta adeti 3 liraya kadar çıktı. Son zamdan önde 1,75 ile 2 TL arasında olan yumurtanın adet fiyatı bu şekilde yüksek bir zamma uğradı. Bu zammın ardından ise evlere yumurta almak artık neredeyse imkansız hale geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı açıklama yaptı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasına göre Denizli’de yaklaşık 1,5 milyon, Afyonkarahisar Başmakçı bölgesinde ise yaklaşık 5 milyon yumurta tavuğu itlaf edildi. Bu tavukların karantina altında olduğu ve takip edildiği ifade ediliyor. Yine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre, Afyonkarahisar, 16,8 milyon ton yumurta tavuğu varlığı ile Türkiye’de lider durumda ve yüzde 13,9 paya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu salgın, Türkiye’nin yumurta sektörü için büyük bir kayba sebep oldu ve fiyatların artması da bundan dolayı karşımıza geliyor. Yumurta fiyatlarının bir süre daha bu fiyatlarda olacağı düşünülüyor.

SONRAKİ HABER