YÖK açıklama yaptı! Üniversiteler nisan ayında açılacak mı?

11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alındı. Üniversitelerin açılış tarihi ile alakalı YÖK Başkanı Erol Özvar'dan bir son dakika açıklaması geldi. İşte haberin merak edilen tüm detayları...

YÖK açıklama yaptı! Üniversiteler nisan ayında açılacak mı?

YÖK açıklaması ile birlikte üniversitelerde yüz yüze eğitimin son durumunun ne olduğu üniversite öğrencileri tarafından merak ediliyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?  Üniversiteler Nisan’da açılıyor mu?

YÖK Başkanı Erol Özvar'dan açıklama geldi!

 Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremi ardından üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alınmıştı. Milyonlarca üniversitesi öğrencisi uzaktan eğitime geçti. Yüz yüze eğitime geçiş için Nisan ayı itibari ile yeni bir değerlendirme yapılacağı bakanlık tarafından açıklanmıştı. Ön lisans ve lisans programlarında eğitimlerini sürdüren binlerce öğrenciye üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili YÖK Başkanı Erol Özvar'dan bir son dakika açıklaması geldi. YÖK Başkanı Erol Özvar’ın yapmış olduğu ilk açıklama Nisan ayında hibrit seçeneğin değerlendirileceği oldu.

YÖK Başkanı Erol Özvar konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı “Bu zorlu dönemlerde depremzedelere, üniversitelerimize ve öğrencilerimize destek olmak adına Yükseköğretim Kurulu olarak bazı idari tedbir kararı aldık. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin, bazı uygulamalı programlar hariç olmak üzere uzaktan öğretim yolu ile eğitimlerin başlaması konusunda bir karar verildi.

Üniversiteler ne zaman açılacak? 

 Alınan karar nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçirilecektir. Tekrar yüz yüze eğitim için şartların elverişli olması gerekmektedir. Söz konusu şartlar elverişli duruma gelmesi ile birlikte uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkanının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğini değerlendireceğiz” dedi. YÖK Başkanı Erol Özvar ayrıca şu açıklamada bulundu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilk önceliğimiz, yükseköğretim sistemimizin afet sonrası hızlı bir şekilde normalleştirilmesi ”dedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat vermesi durumunda üniversitelerde nisan ayında yüz yüze eğitime geçilecek şekilde hazırlıkların tamamlandığını konusunda açıklamada bulundu. Ayrıca Yükseköğretim programlarında kayıtlı olan tüm öğrencilere diledikleri zaman bahar döneminde kayıt dondurma hakkı azami süreden sayılarak kayıt dondurmaları söz konusu olabilir denildi.

SONRAKİ HABER