Yetkililerden ilk açıklama geldi! O şehirde sadece 15 günlük su kaldı

Türkiye'nin birçok şehrinde su yetersizlikleri ve problemleri yaşanmaya devam ediyor. Yağışların halen gerçekleşmemesi barajlık doluluk oranlarını da epey düşürdü.

Yetkililerden ilk açıklama geldi! O şehirde sadece 15 günlük su kaldı

Yetkililerden ilk açıklama geldi! O şehirde sadece 15 günlük su kaldı - Türkiye'nin birçok şehrinde su yetersizlikleri ve problemleri yaşanmaya devam ediyor. Yağışların halen gerçekleşmemesi barajlık doluluk oranlarını da epey düşürdü. Bu süreçte İstanbul'a da su sağlayan barajların oranları endişe veren seviyelere ulaştı.

İSKİ'nin resmi internet sayfasında yer alan barajların doluluk oranları yüzde 36'ya kadar gerilerken Kazandere Barajı'nın oranı ise yüzde 16,72 ve Papuçdere Barajı'nın ise yüzde 3,25 olarak açıklandı.

İstanbul'dan bu haberler gelirken o şehirde yetkililer tarafından yapılan açıklama vatandaşları korkuttu.  Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda kentte içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı'nda suyun bitme noktasına geldiğini ifade etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Bilgin, İl Genel Meclisi kasım ayı olağan toplantısında, 2022 yılında hayata geçirilen proje ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

"Son yıllardaki kuraklık nedeniyle su sorunuyla karşı karşıya kaldık. Adeta zamanla yarışıyoruz. Geçen yıl ihalesi yapılan Pusat Özen Barajı'ndan 4 Eylül Barajı'na su nakil projesinin acil olan kısmı, yani Seyfebeli'nden 4 Eylül Barajı'na kadar olan 14 kilometrenin tamamlanması için büyük bir gayret içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

SUYUMUZ BİTİYOR

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından yapılan açıklamada sadece 15 - 20 günlük kadar su kaldığı ifade edildi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti.

"Zeminin vermiş olduğu zorluklar var, ihaleyle ilgili hukuki bir süreç var. Bu nedenle de müteahhit firmanın hizmete başlaması zaman aldı. Şu anda neredeyse 24 saat esasına göre çalışıyoruz, kazı işlemleri devam ediyor, kaynak işleri devam ediyor. Serim işleri de hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Terfi istasyonu yapımı, depo hizmetleri ve enerji nakil hatlarında da ayrı ayrı ekiplerimiz ter döküyor. Aralık ayının sonu gibi birçok işimiz bitmiş olacak. Barajda suyumuz bitme noktasına geldi, bu nedenle de suyumuzun basıncı ister istemez düşüyor. Şu anda Tavra Deresi'nden aldığımız suya barajdan aldığımız suyu ilave ediyoruz. İnşallah hedefimiz bir an önce Pusat Özen Barajı'mızdan aldığımız suyu 4 Eylül Barajı'mızla buluşturmak ve herhangi bir su kesintisi yaşamadan bu projeyi de bitirmek. Hemşehrilerimizden su konusunda biraz daha hassas ve dikkatli olmalarını istiyorum. Su kaynaklarımız sınırsız değil, lütfen tasarruflu kullanalım."

Sivas halkı için yapılan uyarılar sonrasında şehirde tasarruf başladı.

Kamu Gündemi'ni Twitter'dan takip etmek için tıklayın!

SONRAKİ HABER