Yatırımcılar dikkat! İslam Memiş altın fiyatlarında ikili rotayı açıkladı!

İslam Memiş yatırımcıları uyardı. Altın ve para piyasaları uzmanı  Memiş karara göre şekillenecek ikili rotayı açıkladı. Altına yatırım yapanları ilgilendiren konu haberimizin devamında sizlerle...

Yatırımcılar dikkat! İslam Memiş altın fiyatlarında ikili rotayı açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamada açık tarih vererek yatırımcıları uyardı.

Piyasaların gözü Fed faiz kararında

 Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş bu hafta piyasaların merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanacağını vurguladı. Türkiye de dahil olmak üzere İngiltere ve Fed faiz kararlarını açıklayacaklar. Ayrıca euro bölgesinde de yapılacak konuşmalar gidişatı etkileyecek şekilde yorum yaptı. İslam Memiş Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleşecek bu olayların piyasayı şekillendireceğini vurgu yaparak özellikle Perşembe gününden sonra fiyatlamaların farklılaşmasının beklendiğini ifade etti. İslam Memiş’in konu ile ilgili açıklamasına göre TCMB kararını Fed’in kararına göre alacak. Bu durumda ya faiz indirecek ya da bu ayı pas geçecektir. Fed’in 25 baz puan faiz artırımına gitmesi beklenirken orada da bir pas geçme ihtimali bulunuyor diyerek nedenin ise faiz yükü altında ezilen bankaların bir bir iflaslarını açıklaması olur dedi.

Altın fiyatlarında iki olasılık var!

 Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Fed’in iki kararı üzerindeki iki ihtimalli ile ilgili tahminlerini şu şekilde aktardı.” 25 baz puan faiz artırırsa ne olur? Sorusuna yanıt olarak; “banka iflasları sonrasında psikolojik mesaj için faiz artırımına devam etmesi önemli bir etken 25 baz puan faiz artırımı, parite, altın ve gümüş fiyatlarında gerilemeye neden olurken dolar endeksinde yükselişini sağlar. Altının ons fiyatı (xau/usd), bin 915 dolara, gümüşün ons fiyatı (xag/usd) ise, 21,80 dolar seviyesine görebilir. EUR/USD paritesi ise, 1,0630 seviyesine gerileyebilir ve dolar endeksi (dxy), 105 seviyesine tekrar çıkabilir” diyerek ilk ihtimal ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Bir diğer ihtimal olan Pas geçerse ne olur? Sorusuna da şu şekilde cevap verdi: "O zaman gücünü kaybetmiş olur, iflaslardan korkmuş bir algı oluşması kaçınılmaz. Altının ons fiyatı (xau/usd) 2 bin 50 dolar, gümüşün ons fiyatı (xag/usd) ise 23 dolar seviyesine çıkabilir. EUR/USD paritesi 1,0880 seviyesine çıkarken, dolar endeksi (dxy), 100,80 seviyesine gerileyebilir”dedi. İslam Memiş, Merkez Bankası’nın yarınki olası kararına ile ilgili tahminleri ise şu şekilde; Ya 50 baz puan faiz indirimine gidilecek ya da pas geçeceği beklentili olarak yorumlarsak, 50 baz puan faiz indirimi tercih edilirse eğer dolar yukarı yönlü hareketlerine devam edebilir. Ayrıca Euro, altın ve gümüşün gram fiyatlarında yükselişler yaşanabilir. 2. İhtimal pas geçerse ne olur tahminim Piyasa Fed’in etkisinde kalmaya devam ederken TCMB’nin etkisi azalır. Özellikle de dışarı odaklı etkileşim süreci yaşanabilir. Fed’i görmeden pozisyon almamak gerekmektedir diyerek öngörülerini aktardı.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

SONRAKİ HABER