Vergi affında son durum! Vergi affı başvurusu ne zaman başlıyor?

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği vergi affı ile ilgili detaylar da merak ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yaptığı açıklamanın ardından vergi affındaki son durum vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

Vergi affında son durum! Vergi affı başvurusu ne zaman başlıyor?

2023 vergi affı ile ilgili son durum merak konusu olurken, borçların yapılandırılmasını içeren kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edildi. Kararın ardından borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar vergi affı başvurusunun ne zaman başlayacağını sorgulamaya başladı. İşte detaylar…

Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ görüşmeleri tamamlandıktan sonra bu yapılandırma düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı ve yasalaştı. Vatandaşlar yapılandırma başvurularının ne zaman başlayacağını merak ederken, vergi affındaki son durum da yakından takip ediliyor. Borç yapılandırma başvurularının 31 Mayıs 2023 tarihine kadar, ilk taksit ödemelerinin de 30 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Borç yapılandırma nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr/ivd.gib.goc.tr)  internet sitesi üzerinden kullanıcı kodu, şifre, e-Devler şifresiyle ya da e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yaptıktan sonra bağlı olduğunuz vergi dairenize şahsen ya da posta yolu ile diğer vergi daireleri aracılığıyla da yapılabileceği belirtildi.

Açıklama yapıldı!

AK Parti Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Aydemir: “Vergi dairelerine olan ve vadesi 31 Aralık 2022 tarihinden (bu tarih değil) önce olduğu halde 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan ve tüm vergi daireleri itibarıyla borç aslı ve cezası, gecikme zammı, gecikme faizi, idari para cezası toplamı 2 bin TL ve altında olan borçların silinecek. Borçların silinmesi için vergi dairelerine başvuru yapmaya gerek bulunmuyor, vergi daireleri bu borçları kendisi silecek, yasal takibe geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER