Vergi affı faiz ve ödeme limiti netleşti! Vergi affı hangi borçları kapsıyor?

Yüzbinlerce vatandaşın yakından takip ettiği Vergi affı ile ilgili düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Peki, vergi affı başvuruları ne zaman başlayacak? Hangi borçları kapsayacak?

Vergi affı faiz ve ödeme limiti netleşti! Vergi affı hangi borçları kapsıyor?

Cumhuriyet tarihinin en kapsamı borç yapılandırması olarak tanımlanan vergi affı düzenlemesi, belirli borçların silinmesini içermektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan ve yasalaşan vergi affı düzenlemesi ile ilgili merak edilen sorular da bulunuyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Resmi Gazete’de yayımlandı!

Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan vergi affı düzenlemesiyle birlikte trafik cezası, motorlu taşıt vergisi, genel sağlık sigortası, öğrenci kredisi gibi pek çok vergi borcuna yapılandırma getirildi. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ve kabul edilen bu vergi affı düzenlemesi ile ilgili detaylar da merak ediliyor. Ekonomist Muhammet Bayram CNN Türk ekranlarında konu ile ilgili açıklama yaptı.

Yüzde 10 indirimli 12 eşit taksit ile ödeme!

Bayram; “İdari para cezaları, adli para cezaları, bütün vergi ve prim borçları yapılandırma kapsamında. İsterseniz peşin ödenek bir indirim alıyorsunuz, isterseniz vergi asıllarından peşin ödeyemezseniz bir üfe oranında katsayılı artış ile beraber 48 eşit taksite kadar ödeyebiliyorsunuz. 31 Aralık 2022 öncesi tüm para cezaları, adli para cezaları, adli para cezası, SGK primi, gecikme zammı ve faizi, vergi cezalarının tamamı bu kapsamda. Kesinleşen bir borcunuz var ise, kesinleşen alacaklarda borç aslınızın tamamı ödeniyor. Gecikme faizi yerine üfe alınıyor ve gecikme faizi siliniyor.

Kesinleşmemiş ve dava zamanındaki alacaklarımız var. Burada vergi aslının yüzde 50’si ödeniyor. İnceleme aşamasında vergi aslınız var ise yüzde 50 siliniyor. Eğer bir mükellef incelemeye alındıysa, cezası kesilmediyse çıkacak vergi aslının yüzde 50’si, inceleme aşamasındakinin de yüzde 50’si ödenerek gecikme faiz farkı siliniyor. Matrah artırımı ilgili vergi türlerinden eğer mükellefler matrah artırımı yaparsa belli vergiler ödeyerek bundan incelenmeme avantajı elde ediyor. Kurumlar vergisinden bir matrah arttırılırsa eğer buna ilişkin herhangi bir inceleme yapılamıyor. Bu ödemeler daha önceki düzenlemeden farklı olarak peşin ödenirse yüzde 10 indirim ve 12 eşit taksit ile ödenebilecek” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER