Varank’tan ve Kurum’dan çarpıcı açıklamalar! Antarktika’ya gençlerimizi göndereceğiz!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile birlikte Konya’da kurulacak TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü'nün tanıtımı ve iş birliği protokolü imza törenine katıldı.

Varank’tan ve Kurum’dan çarpıcı açıklamalar! Antarktika’ya gençlerimizi göndereceğiz!

Konya’da kurulacak TÜBİTAK Temiz Enerji İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü'nün tanıtımı ve iş birliği protokolü imza törenine katılan Mustafa Varank ve Murat Kurum, ülkemizde yaşanan kuraklık ve su sıkıntısı ile ilgili açıklamalar yaptı. Bakan Kurum açıklamalarında; ‘’Her yıl dünyadaki her 20 böcek ve omurgalı türden biri yok oluyor. Bu ekosistemler azaldıkça toprağımız daha da kuruyacak, tarım ürünlerimiz azalacak, havamız solunmaz bir hale gelecek.’’ ifadelerine yer verdi. Aynı zamanda, ülkemizde kısa aralıklar ile yaşanan doğal afetlere de dikkat çekti.

ATIK SULARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE YENİDEN KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ

Varank’tan ve Kurum’dan çarpıcı açıklamalar! Antarktika’ya gençlerimizi göndereceğiz!

Konya’daki törene katılan Bakan Kurum’da ülkemizde yaşanan su sıkıntısına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yaptığı açıklamalarda; ‘’Tabii biz, dünyanın su savaşlarını konuştuğu bir dönemde, şu anda su stresi yaşayan bir ülke olarak, atık sularımızın geri dönüşümünü ve yeniden kullanımını stratejik anlamda çok önemli buluyoruz. Ben inanıyorum ki enstitümüz, ülkemizin yeşil sanayi, temiz teknoloji ve temiz enerji üretimine büyük katkılar sağlayacaktır. Buradan çıkan sonuçla aslında tarımda, turizmde, sanayide, bina sektöründe, iklim değişikliğiyle mücadele ve koordinasyon bağlamında atılması gereken adımlar atılacak. Buradan çıkacak netice ile belki 2-3 yıl içinde Konya'daki tarımdaki üretim tekniklerimizi gözden geçireceğiz. Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığı bilinciyle hareket edeceğiz. Daha az suyla daha az enerjiyle daha fazla ürünü nasıl üretebiliriz burada tartışacağız. Çıkacak sonucu da sahada uygulayacağız" dedi.

‘ANTARKTİKA’YA BİLİM SEFERLERİ DÜZENLECEK’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı törende şu açıklamaları yaptı; ‘’Bakın; bugün Antarktika'ya bilim seferi düzenleyecek bilim insanları yola çıkacaklar. Biz Antarktika'yla ilgilenmeye Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vizyonu sayesinde başladık. Antarktika'da şu anda 50’den fazla ülkenin araştırma merkezi var ama Türkiye, burayla bizim iktidarımıza kadar hiç ilgilenmemiştir. Niyetimiz de oraya kalıcı bir üs kurabilmek. İşte bizim ufkumuz bu kadar geniş. Biz gençleri kutuplara, araştırma yapmaya götürürken, Kılıçdaroğlu'nun vizyonu ne? Her muhtarın yanına bir tane üniversite mezunu sekreter atayacakmış. Adamın da vizyonu işte bu kadar. Ben gençlerle bir araya geldiğimde onlara hatırlatıyorum; siz Türkiye’nin milli uzay programında çalışmak mı istersiniz yoksa muhtarların yanında sekreter mi olmak istersiniz? Bunun farkını zaten gençlerimiz en güzel şekilde değerlendiriyorlar, değerlendirecek, diye inanıyorum.’’

SONRAKİ HABER