Uzman isimden uyarı geldi! Sel felaketleri artabilir!

Uzman isimler uyarıda bulundu. İklim değişikliği sonucunda yeni afetler oluşabileceği konusunda açıklama yapıldı. Sel felaketleri daha da şiddetlenecek denildi.

Uzman isimden uyarı geldi! Sel felaketleri artabilir!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketi yaraları henüz sarılmamışken Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşanan sel felaketi milyonlarca vatandaşı derinden etkiledi. Tekrar sel olup olmayacağı ise merak konusu.

Tekrar sel felaketi yaşanacak mı?

 Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinin sonra Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel felaketi meydana gelmesi milyonlarca kişiyi derinden etkiledi. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz uyarıda bulundu. Sel felaketi şiddetinin artacağını ve daha sık görülebileceği konusunda tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Yaşanan bu iklim değişikliğiyle 10 yılda bir değil 3 yılda bir görülebileceği konusunu vurguladı. Afetlerin iklim değişikliğinden dolayı olduğunun altını çizdi.

Levent Kurnaz tarafından yapılan açıklamaya göre felaketler 3-5 yıl ara ile oluşabileceğinin ve  yağış konusunda daha kısa ve şiddetli yağışların ülke genelinde görülebileceğini konusunda açıklama yaptı. Yağışların daha öncesinde Bozkurt’da görüldüğünü ifade eden Kurnaz 2 bin 500 yılda bir düşecek miktar yağışının Bozkurt’ta yaşandığını ifade etti. Artık 20 senede bir görülebilir dedi. Bu durumun Şanlıurfa için de geçerli olduğunun altını çizdi 3-5 senede bir bu şekilde yağışların oluşabileceğini, ve artık kar yağışlarının da olmayacağını bunların  iklim değişikliğinden olduğunu ifade etti.

Sel felaketi hız kazanacak

 Yaşanan bu yağış ile birlikte 150 kilogram yağmurun toprağa zarar verdiğini, sel felaketine neden olan yağışların toprağı beslediğini düşünenlere yanıt vermek erdi. İstanbul’da günümüze kadar olan yağış 1 kilogramın altında iken bir gecede 150 kilogram yağışın düşmesi halinde afet olacağını belirtti. Bu durumda ise toprağı beslemediğini alıp götürdüğünü ifade etti. Kurnaz tarafından yapılan açıklamaların devamında ise önlemlerin hızlı bir şekilde alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu can kaybı yaşamamak için cep telefonlarına uyarıların gönderilmesi gerektiğini bildirdi. Bodrum katı olan yerlerde ikamet etmenin yasak olduğunu vurguladı. İstanbul, İzmir ve Ankara’nın düzeldiği gibi diğer illerin de düzelebileceğini düşündüğünü açıkladı. Sel felaketlerinin devamının geleceğini konusunda uyarıda bulundu.

SONRAKİ HABER