Uzman isimden açıklamalar geldi! O ilde orta ve küçük depremler mümkün!

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından uzman isimlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yer Bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz, o il için deprem uyarısında bulundu. Yer Bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz’ün açıklamaları dikkat çekti.

Uzman isimden açıklamalar geldi! O ilde orta ve küçük depremler mümkün!

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından 11 ilde artçı depremler devam ediyor. Uzman isimlerden açıklamalar gelmeye devam ederken, Prof. Dr. Okan Tüysüz o ile dikkat çekti. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Orta ve küçük depremler mümkün!

Yer Bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Adana deprem tehlikesini bir kez daha gözden geçirelim, çok talep var. Adana il merkezinden değil ama yanından yöresinden çok sayıda diri fay geçen bir ikimiz. Zemini de büyük ölçüde alüvyon. Bu ikisi birleşince durum zor. Pozantı’dan Çamardın’a doğru Ecemiş fayı var. Bu fay kuzeyde 53 km boyunda Demirkazık ve güneyde 59 km boyunda Pozantı parçalarından (segment) oluşuyor. Pozantı segmentinde 1907 de 5.2 büyüklüğünde bir deprem var, öncesi bilinmiyor. Sık deprem üreten fay değil.

Açıklamalarının devamında Prof. Dr. Okan Tüysüz şu ifadeleri kullandı: “Karaisalı civarı fayların boyu kısa büyük deprem üretmeleri beklenmez. Göksun- Kozan arasındaki Savrun fayı 6 Şubat’ta stres yüklemesine maruz kaldı. 60 km boyunda, 7 civarı deprem üretme potansiyeli var. Ancak daha önce bu büyüklükte deprem üretti mi, hızı ne kadar bilinmiyor. 1979’de Kozan civarında 5.5’lik depremi var. Olasılıkla binlerce yılda bir deprem üretiyor, kimilerine göre aktif olduğu bile tartışmalı. Bu fayın yakın bir dönem deprem üreteceği kuşkulu hatta oldukça zayıf ihtimal. Orta-küçük depremler mümkün.”

“Tedbiri elden bırakmamak gerek”

Gelelim Karataş Osmaniye fayına. En güneybatıda Karataş ve Yumurtalık, kuzeydoğuda ise Toprakkale ve Düziçi segmentlerinden oluşuyor. Bunlar sırası ile 64, 35, 52 ve 19 km boylarında. 1945 tarihli 6 ve 1998 tarihli 6.2 büyüklüğündeki (Ceyhan) depremler bunlar ile batıdaki Misis fayı arasında oldu. Duman ve (2020) Andırın ile Karataş arasındaki fayların (fay kazıları T simgesi ile gösterilmiştir) son bin yılda deprem üretmediklerini belirlediler. Bu yazarlar bu fayın uzun zamandır gerilim biriktirdiğini ve 1000 ile 3000 yılda bir deprem ürettiğini belirtiyorlar. 7’den büyük hatta 7.5 kadar deprem üretme potansiyeli olan bu fay sisteminin ne zaman deprem üreteceği ise belirsiz. 6 Şubat sonrası yapılan hesaplamalarda da bu faya gerilim aktarılmadığı görülüyor.

Benim kanaatim bu kadar bilinmezlik içinde Adana civarında yakın ve büyük bir deprem beklenmeyeceği, ancak yine de artçıların sürdüğü bir ortamda tedbiri elden bırakmamak gerektiği. Ne yapalım? Eşyaları sabitleyelim, evimizi, işyerimizi bir bilene gösterelim.” dedi.

SONRAKİ HABER