Uzman isim deprem bölgeleri için uyarıda bulundu! Tekrar bir sel felaketi yaşanabilir!

Kahramanmaraş depremlerinin ardından, Adıyaman ve Şanlıurfa şimdi de sel felaketi ile mücadele etmeye çalışıyor. Bölgede yaşanan sel felaketi nedeni ile depremzedelerin çadırları sular içerisinde kaldı.

Uzman isim deprem bölgeleri için uyarıda bulundu! Tekrar bir sel felaketi yaşanabilir!

6 Şubat günü meydana gelen depremler, Adıyaman ve Şanlıurfa’nın da içerisinde olduğu on bir ilimizde etkili oldu. Depremin yaraları henüz sarılmamış iken, Adıyaman ve Şanlıurfa’da şimdi de depremzedeler sel felaketiyle mücadele etmek zorunda kaldı.

Özellikle yarın akşamki yağışa dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Şen, bölge halkının tekrar bir sel felaketi ile karşılaşabileceğini belirtti. Hava tahminlerini yorumlayan uzman isim, hafta başına kadar yağışların etkili olmasını öngördüklerini ifade etti. Prof. Dr. Orhan Şen; ‘’Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa’nın kuzey kısmı ve ilerleyen saatler Şanlıurfa’da dahil olmak üzere, Malatya’nın güneyi, pazar günü de Diyarbakır, Mardin civarında şiddetli yağış var. Bu yağış yine sel, taşkın yapabilir. Büyük ihtimalle de öyle olacak.’’ dedi.

CUMARTESİ YENİ BİR YAĞIŞ OLACAK

Prof. Dr. Orhan Şen yaptığı açıklamalarına şu şekilde devam etti; ‘’Cumartesi sen bölgesine yeni bir yağış geliyor. Yarın akşam ve gece Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Malatya’nın güneyi, Kahramanmaraş’ın doğusu; pazar sabahı Diyarbakır, Mardin, Batman sel, taşkın ve su baskınlarına dikkat. Önceki tweetimde yazdım nelere dikkat edilmesi gerektiğine.’’

SEL DURUMUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Uzman isim deprem bölgeleri için uyarıda bulundu! Tekrar bir sel felaketi yaşanabilir!

Prof. Dr. Orhan Şen bir önceki paylaşımında sel durumunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralamıştı;

  • Değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın,

  • Yedek içme suyu bulundurun,

  • Ark, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun,

  • Asla sel suyu içerisinde araba kullanmayın,

  • Elektrik, doğalgazı kapatın,

  • Sel suyu temas etmiş bütün gıdayı atın.

SONRAKİ HABER