Ülkenin bazı bölgeleri kar yağışının etkisi altına girdi. Kar yağışı hangi ile ne zaman gelecek?

Beklenen kar yağışı ülkenin bazı ilçelerinde gözlemlenirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre sıcaklıkların 10 derece birden düşeceği bilgisi verildi.

Ülkenin bazı bölgeleri kar yağışının etkisi altına girdi. Kar yağışı hangi ile ne zaman gelecek?

Kar yağışıyla birlikte bazı köyler, beyaz örtüye bürünürken hava sıcaklığı 3 ila  5 dereceye kadar düşerek bazı kentlerin yüksek kesimlerinde kar yağışının yaşaması bekleniyor. Peki ülke genelinde kar yağışı hangi tarih itibariyle gözlemlenecek? Ülke genelinde beklenen hava tahmin raporu ile ilgili ayrıntılar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Türkiye mevsimin ilk karıyla karşı karşıya kaldı

Sıcaklıkların 10 derece birden düşmesi beklenirken, lapa lapa yağan karın sıcaklıklarla birlikte günlerce yerde kalınacağı bilgisi verildi. Kar yağışından Erzincan’ın yüksek kesimleri, bazı köyler etkilenirken, hava sıcaklığı 3 ila 5 derece düşüş yaşayan iller de kar yağışı gözlemlendiği açıklanırken, özellikle yüksek kesimlerde bulunan köylerin kış şartlarının etkisi altına girmeye başladığı ve  Keşiş dağı ile Munzur dağlarının üst kesimlerinin karla kaplandığı bilgisi verildi.

Bir süredir soğuk havanın etkisi altında kalan Ardahan’ın yüksek kesimleri de kara büründü. Hava sıcaklığı gece sıfırın altında 4 dereceye kadar düşmesiyle birlikte yüksek kesimlerde kar ve sis gözlemlendi. Ardahan ile birlikte Posof ilçesi, Ardahan ve Artvin etrafındaki bazı yüksek tepeler de yağış ve birlikte beyazlara büründü.

Marmara Bölgesinde karla ne zaman buluşacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji uzmanları tarafından yapılan hava tahmin raporlarına göre, kar yağışı Kasım’ın 15’de doğu Anadolu’da başlayan kar yağışının, 18 ila 19 Kasım tarihleri arasında Marmara’da etkili olacağı bilgisini verildi.

TRT haberdar elde edilen bilgilere göre, Dünya El Nino hava akımının etkisine kapılarak daha önceki yaşanan El Nino, yıllarında Türkiye’nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz havzasında genel olarak bol yağışlı kış mevsimlerinin olduğuna bilgisi yer alıyor.

Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre, İstanbul’un Aralık ayından itibaren yoğun yağış altında kalacağı belirtilirken, Ocak ve Şubat aylarında ise deniz etkili kar yağışlarının olması bekleniyor.

SONRAKİ HABER