Ücretli çalışan insanların sayısı çoğalmaya devam ediyor!

Ülkemizde iş sorunu büyümeye devam ederken ücretli çalışan sayısında değişimler mevcut. Ücretli çalışan sayılarında ortaya konuşan verilere göre yolluk baz ortalamasında artışlar mevcut bulunmaktadır.

Ücretli çalışan insanların sayısı çoğalmaya devam ediyor!

 Yeni veriler açıklanmış durumda. Sanayi,inşaat ve ticaret- hizmet sektörlerinde ciddi artışlar mevcut. Sanayi,inşaat ve ticaret- hizmet sektörlerinde 2023 Eylül ayında diğer yıla göre yüzde 3 artığı açıklandı.

Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 926 bin 919 kişi iken, 2023 yılı Eylül ayında 15 milyon 374 bin 379 kişi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı Ücretli Çalışan İstatistikleri’ni paylaştı. Açıklanan bu verilere göre sanayi,inşaat ve hizmet sektöründe yüzde 3 artış bulundu.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakılıp incelendiğinde; 2023 Eylül ayında ücretli çalışan vatandaşların sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,3 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 12,8 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 3,2 arttı. Açıklanan veriler şu anda bu şekilde.

Aylık bazında herhangi bir değişim yok

Verilen verilere göre 2023 Eylül ayında diğer yıla göre yüzde 3 artış bulunmuştu. Ve rakamlar veriler dahil açıklanmıştı. Ancak aylık baza bakacak olursak Eylül ayının bir önceki aya göre hiçbir değişimi bulunmuyor. Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2023 Eylül ayında ücretli çalışanlar aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,4 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 0,5 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,1 arttı.

Açıklanan verilere göre Eylül ayında ki veriler ve bir önceki ayın verileri arasında bazı farklar var. Mesela bir ayda hizmet sektöründe olan değişim diğer ayda olmuyor. Farklı sektörler arasında değişimler mevcut.

SONRAKİ HABER