Türkiye'yi vuran fırtınalarda bilanço belli oldu: İçişleri Bakanı Yerlikaya açıkladı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ülkemizde meydana gelen neredeyse tüm illerde yaşanan fırtınaların bilançosu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından açıklandı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya açıkladı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye genelinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle meydana gelen can kayıplarını açıkladı. Bakan Yerlikaya, ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a yükseldiğini, ayrıca Zonguldak'ta batan yük gemisinin mürettebatından 11 kişinin kayıp olduğunu belirtti.

ACI BİLANÇO BELLİ OLDU 

Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisindeki 13 Türk mürettebattan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığını ifade eden Bakan Yerlikaya, limanda bağlı Kamerun bayraklı geminin halatının kopması sonucu karaya oturduğunu ve mürettebatın itfaiye tarafından kurtarıldığını bildirdi. Ancak, batan gemide bulunan 11 mürettebatın hava koşullarının düzelmesiyle başlayan arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Bakan Yerlikaya, yaşanan felaket sonucu Zonguldak Karadeniz Ereğli’de 3, Batman’da 4, Diyarbakır Hani’de 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplamda 9 vatandaşın fırtına, sel ve aşırı yağışlar nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Bakan, arama-kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini ve 797 personel, 295 araç, 2 uçak, bir helikopter ve devriye botlarıyla yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

ÖNLEMLER ALINDI

Sağanak yağışlar ve fırtına sebebiyle yaşanan felaketin ardından Bakan Yerlikaya, etkilenen bölgelerdeki afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve zararın en aza indirilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti.

SONRAKİ HABER