Türkiye’nin ilk ve stratejik tesislerinden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılıyor!

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bugün faaliyete başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla savunma sanayisine güç katacak olan Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılacak.

Türkiye’nin ilk ve stratejik tesislerinden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılıyor!

Türkiye’nin ilk ve stratejik tesislerinden biri olacak ve savunma sanayisine güç katacak olan ilk bor karbür tesisi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Balıkesir’in Bandırma ilçesinde faaliyetlerine başlayacak. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılıyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’de, Eti Maden geçen sene 1 milyar 321 dolarlık satış geliri ile rekor kırdığı belirtildi. Türkiye’nin ilk ve stratejik tesislerinden biri olacak ve savunma sanayisinin gücünü artıracak olan Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Balıkesir’in Bandırma ilçesinde açılacak. Tam kapasite çalıştığında 279 kişinin istihdam edileceği, yılda 1000 ton bor karbür üretilecek olan tesiste, elmas, kübik bordan sonra en sert üçüncü madde olan bor karbür savunma sanayisi de dahil pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bakan Dönmez açıklama yaptı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin son yıllarda bor konusunda attığı adımların meyvelerini toplamaya başladığının altını çizerek: “Bor cevherini borik asite ve atıklarını da lityuma dönüştürüp satıyoruz. Bunun dışında kullanım alanlarını da artırıyoruz. Nitekim bu attığımız adımlar bize rekorlar getiriyor. İki yıl üst üste bor ihracatında rekor kırdık. Yeni rekorlar için yeni tesisler ve katma değerli ürün portföyünün artması gerekiyordu. Bu tesisle bunu da yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Borun işlenmesi ile cevherin değerinin daha da artacağını belirten Bakan Dönmez; “Bor cevherindeki katma değer, borik asit gibi rafine ürünlerde 7 katına, bor karbür gibi ürünlerde 300 katına, bor karbürün kullanıldığı zırh sektöründe 2 bin katına, hatta roket nozul yapımı sektöründe 35 bin katına çıkmış oluyor” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER