Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak!

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde faaliyete başlayacak olan bor karbür tesisinde 279 kişinin istihdam edileceği açıklandı. Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi 19 Mart 2023 tarihinde faaliyetine başlayacak.

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak!

19 Mart 2023 tarihinde faaliyetine başlayacak olan, Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinde senedir bin ton bor karbür üretileceği açıklandı. Tesisin tam kapasite ile çalışması neticesinde 279 kişinin de bu tesiste istihdam edileceği bildirildi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde faaliyete başlayacak olan bor karbür tesisinin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacak. 19 Mart Pazar günü açılacak olan Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinin, ülkenin savunma sanayisinin gücüne destek sağlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’de, Eti Maden geçtiğimiz yıl1 milyar 321 milyon dolar tutarındaki satış geliri ile rekor kırdı.

KÜTAHYA İÇİN DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak!

19 Mart 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile açılacak olan Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinin yanı sıra, Kütahya’nın Emet ilçesinde yıllık beş bin ton kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi kurulmasına dair çalışmaların da devam ettiği belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin son dönemlerde bordo attığı adımların meyvelerinin toplanmaya başladığını ifade etti.

‘ATTIĞIMIZ ADIMLAR BİZE YENİ REKORLAR SAĞLIYOR’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarına şu şekilde devam etti; ‘’Bor cevherini borik aside ve atıklarını da lityuma dönüştürüp satıyoruz. Bunun haricinde kullanım alanlarını da çoğaltıyoruz. Nitekim bu attığımız adımlar bize yeni rekorlar sağlıyor. İki sene üst üste bor ihracatında rekor kırmış olduk. Yeni rekorlar için yeni tesisler ve katma değerli ürün portföyünü yükselmesi gerekiyordu. Bu tesisle bunu da yapacağız. Bor cevherindeki katma değer, borik asit gibi rafine ürünler de yedi misline, bor karbür gibi ürünlerde 300 misline, bor karbürün kullanıldığı zırh sektöründe 2 bin misline hatta roket nozul yapımı sektöründe 35 bin misline çıkmış oluyor.’’

SONRAKİ HABER