Türkiye'de uyuz vakaları artmaya devam ediyor!

Dermatolog Doktor Gökhan Şahin’den uyuz hakkında açıklamalar geldi. Dermatolog Gökhan Şahin "2014 yılında haftada bir civarında uyuz görürken şu anda hastaların yüzde 20 civarı uyuz vakalarından oluşuyor" dedi.

Türkiye'de uyuz vakaları artmaya devam ediyor!

Uyuz vakalarının artmaya başladığını birçok uzman sürekli söylüyor. Uzmanlar insanları her ne kadar uyarsa da dikkate alınmadığı sürece haftalık yayılmaya devam ediyor. Uyuz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Kısa temaslar ile bulaşmasa bile yatakta kullanılan pike, çarşaf, yastık kılıfı gibi yada kişisel kullanılan havlu gibi ürünlerden insanlara çokça uyuz bulaşabilir. Eğer aileden bir kimsede uyuz vakası tespit edilirse, tüm ailenin uyuz tedavisine alınması gerekmektedir.

Uyuz vakası hakkında bilimsel açıklamalar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Şahin, son dönemlerde dermatolojiye gelenlerin yüzde 20'sini uyuz vakalarının oluşturduğunu açıkladı. Uyuz vakasının özellikle kış aylarında daha fazla artış gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu da açıklandı.

Şahin, "Yurt ve askeri alanlardan hastalarımız geliyor. Oran verecek olursak 2014 yılında haftada bir civarında uyuz görürken şu anda baktığımız hastaların yüzde 20 civarı uyuz vakalarından oluşuyor" dedi.

 Şahin, "Özellikle gece artan kaşıntı ve evde başka birinde daha kaşıntı olması bizim için en fazla uyuzu düşündüren sebepler. Hastalara sorduğumuz iki soru var, gece uykudan uyandıran kaşıntınız var mı, evde başka birisi de kaşınıyor mu? Sonrasında muayenemizde bizim için önemli olan şey uyuz hastalığının tutunduğu yerler. El parmak araları, göbek çevremiz, bileklerimiz, göğüs çevremiz, genital bölgesi, ayak çevresi en çok tutulan alanlar olmakta uyuz açısından. Buraları dikkatli bir şekilde muayene ediyoruz, görebilirsek uyuz akarlarını görmeye çalışıyoruz. Gözle görülmeyecek akarları ise vücuttan kazıntı alarak mikroskopta inceliyoruz" dedi.

Evde birden fazla uyuz vakası tespit edilirse Gökhan Şahin şu ifadeleri kullandı. "Doktorunuzun önerdiği tedaviyi ailece tam anlamıyla kullanmak çok önemli. Ama genelde bu tedaviye karşı hastalardan direnç görüyoruz. Bu direncin sebebi hastaların iyileşmemesi. Burada en önemli sebep hastalarımızın genellikle tedaviyi yanlış kullanması. Çünkü bu mikrop bulaştığında genellikle 3 ila 6 hafta sonra kaşıntı oluşmaya başlıyor, hemen kaşıntı oluşmuyor. Hastalarla 6 hafta içerisinde yakın temasta bulunan herkese tedavi olmasını öneriyoruz ama hastalar genellikle yakın temaslı dahi olsa tedavi olmuyor kaşınmıyorum diye. Sonrasında üç dört hafta sonra kaşıntı başlayınca da bu sefer diğer asıl tedavi gören kişinin tedavisi yarım kalmış oluyor."

SONRAKİ HABER