Türkiye Tarımda Yapay Zeka Dönemine Hazırlanıyor

Türkiye tarımda Yapay Zeka teknolojisini kullanarak planlı ve verimli üretim yapmayı hedefliyor. Tarım arazileri uydularla izlenecek, ekilmeyen arazi kalmayacak, gıda fiyatlarında oynaklık azalacak.

Türkiye Tarımda Yapay Zeka Dönemine Hazırlanıyor

Türkiye, tarım sektöründe Yapay Zeka (YZ) teknolojisini kullanarak planlı ve verimli üretim yapmayı hedefliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında, ülkedeki bütün tarım arazileri uydularla karış karış incelenecek, kimin ne ekeceği önceden belirlenecek, ekilmeyen arazi kalmayacak.

Planlı Üretimle Rekolte Tahmini

Türkiye tarımda YZ teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, tarım arazileri uydulardan da yerden de takip edilebilecek, çiftçinin zararı en aza indirilecek, hükümet kimin ne ettiğini bilecek, fiyatlarda aşırı hareketlilik olmayacak.

Tarımda Verimli Üretim Projesi kapsamında atılacak adımlar belirlendi. Hazırlanan yazılım önümüzdeki dönemde pilot illerde devreye girecek. Projeye göre, Türkiye’de ne kadar tarım arazisi varsa milli uydulardan karış karış incelenecek, analizi çıkarılacak.

Planlı tarımda hangi ürünün ne kadar ekileceği devlet tarafından belirlenecek, teşvikler planlanan ürüne verilecek. Böylece her üründe rekolte tahmini yapılabilecek. %10 sapmayla olacak tahminlerle çiftçi sezon sonu ürününü hangi fiyattan satacağını bilecek. Böylece gıda fiyatlarında aşırı oynaklık son bulacak.

Planlı üretimle ürünler yokluk nedeniyle kapışılmayacak, bolluk nedeniyle de tarlada kalmayacak.

Ekilmeyen Arazinin Kiralanması

Uydulardan alınan verilerle hiçbir tarlanın boş kalmaması sağlanacak. 2 yıl ekim yapılmayan tarla devlet tarafından kiralanacak. Kiralama da öncelik arazinin bulunduğu köyde olacak. Bölgeden talep gelmezse çevre köyler, kasabalar, ilçe ve illerden kişilere kiralama yapılacak.

Tarla sahibiyle tarlayı kiralayan arasında kira ücreti konusu görüşülmeyecek. Kirayı belirleyen devlet ücreti arazi sahibine doğrudan yatıracak.

Uzaktan Kontrollü ve Otonom Sistemler

Uzaktan kontrollü ve otonom sistemler de yakın dönemde tarlalarda kendine yer bulacak. Bu kapsamda, kamera sistemi ve sensörlerce izlenen araziler sürekli izlenecek. Tarladaki böcek ya da verimsizlik gibi olumsuz durumlar çiftçiye aktarılacak. Böylece sadece ihtiyaç duyulan alanlarda ilaçlama yapılacak, maliyetler azalacak, verim en üst seviyeye çıkarılacak.

Türkiye’nin tarım sektöründe YZ teknolojisini kullanarak hem çiftçinin hem de tüketicinin yararına olacak bir dönüşüm gerçekleştirmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER