Türkiye, Körfez Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerini Güçlendiriyor

Türkiye, Körfez ülkeleriyle milyarlarca dolarlık işbirliği anlaşmaları imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta önemli isimlerle görüşecek. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan ile ticaret hacmini arttırmak için çalışmalar yürütüyor.

Türkiye, Körfez Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerini Güçlendiriyor

Türkiye, Körfez ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini güçlendirmek için önemli adımlar atıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başlayan ve yeni ekonomi yönetiminin hamleleriyle devam eden süreç, Türkiye ekonomisine milyarlarca dolarlık işbirliği anlaşmaları kazandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta Trilyonluk Şirketlerle Görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-14 Ekim tarihleri arasında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılacak. Erdoğan, burada dünyanın en büyük şirketlerinin yöneticileriyle bir araya gelecek. Erdoğan’ın görüşeceği isimler arasında ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon gibi çok önemli kişiler bulunuyor.

Erdoğan’ın gündeminde Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirmek, ticaret hacmini arttırmak, enerji ve savunma sanayii işbirliğini geliştirmek gibi konular var. Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik potansiyelini ve reformlarını anlatacak. Ayrıca Türkiye’nin bölgesel ve küresel meselelere ilişkin vizyonunu da paylaşacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yatırımcılara Türkiye’yi Anlatacak

Yeni ekonomi yönetiminin ilk büyük tanıtımını yapacak olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de New York’ta olacak. Şimşek, dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın hazırladığı etkinliklere katılacak. Şimşek, burada uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin ekonomik performansını, makroekonomik göstergelerini, mali disiplinini ve yapısal reformlarını anlatacak. Şimşek’in toplantısına oldukça yoğun bir ilginin olduğu öğrenildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan ile Ticaret Hacmini Arttırma Peşinde

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise Körfez ülkeleriyle ticaret hacmini arttırma peşinde. Bolat, kısa süre önce Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki dış ticarete ilişkin “Hedefimiz karşılıklı ticaret hacmini kısa vadede 10 milyar dolar, uzun vadede ise 30 milyar dolar seviyesine çıkarmaktır” açıklamasını yapmıştı.

Bolat’ın bu hedefine ulaşmak için çalışmaları devam ediyor. 10 Ekim’de Suudi Arabistan Genel Alım Heyeti Programı düzenlenecek. Bu programda Suudi Arabistanlı firma temsilcileri ile Türk ihracatçı firmalar bir araya gelecek. Programda, inşaat, gıda, tekstil, otomotiv, makine, elektrik-elektronik, kimya, kozmetik, sağlık ve medikal sektörlerinde işbirliği imkanları ele alınacak.

Türkiye, Körfez ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Bu ilişkiler, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlıyor. Türkiye, hem bölgesel hem de küresel aktörlerle işbirliğini arttırarak ekonomik gücünü pekiştiriyor.

SONRAKİ HABER