Trafik cezalarına yapılandırma geliyor! O tarihe kadar başvuru yapmak gerekiyor!

Milyonlarca borçlu vatandaşı yakından ilgilendiren vergi, prim ve trafik cezalarının yapılandırılmasına yönelik başvuru tarihleri açıklandı. Bu borçlar ile ilgili yapılandırma yapmak isteyen vatandaşların o tarihe kadar başvuru yapması gerekiyor.

Trafik cezalarına yapılandırma geliyor! O tarihe kadar başvuru yapmak gerekiyor!

Vergi, prim borçları ve trafik borçlarının cezaları ile ilgili yapılandırma yapmak isteyen vatandaşlar için başvuru tarihleri açıklandı. Bu kapsamda vatandaşlar belirtilen tarihe kadar başvuru yapabilecekler. Peki, son başvuru tarihi ne zaman? İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Trafik cezalarına yapılandırma!

Milyonlarca borçlu vatandaşı yakından ilgilendiren yapılandırma düzenlemesi ile ilgili son başvuru tarihi açıklandı. Vergi, prim borcu ve trafik cezaları ile ilgili yapılandırma yapmak isteyen vatandaşlar yapılandırma başvurusu yapabilecekler. Bu borçların yapılandırılması için vatandaşların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Trafik cezası borcunun peşin ödenmesi durumunda anaparada yüzde 25 indirim yapılacağı açıklandı. Bunun yanı sıra enflasyon farkının da yüzde 90’ının da silineceği açıklandı. Yapılandırılan trafik cezalarında peşin ödeme yapan vatandaşların hem anaparada hem de enflasyon farkında indirim yapılacağı açıkladı. 4 bin 538 liralık borç 1.871 TL’ye inecek.

31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılandırmaya başvuru yapanların borcundaki gecikme faizi de silinecek ve bunun yerine Yİ-ÜFE hesaplanacak. Peşin ödemeyi seçen vatandaşlar, Yİ-ÜFE tutarının da yüzde 90’ınını ödemeyecekleri bildirildi. 48 aya kadar taksit imkanından faydalananların da anapara ve Yi-ÜFE borçlarına belirlenen katsayı eklenecektir. Bu yapılandırma yasasına göre, trafik cezaları da dahil olmak üzere idari para cezalarında peşin ödemelerde ikinci bir indirim imkanı da bulunuyor. Borçları 30 Haziran’a kadar peşin ödeyenlere, para cezasının aslından yüzde 25 indirim uygulanıyor.

Hangi borçları kapsıyor?

Bu yapılandırma düzenlemesi, vergi, öğrenim kredisi, trafik cezası gibi 31 Aralık 2022 tarihinden önce olduğu halde 1 Ocak itibarıyla ödenmeyen ve tüm tahsil daireleri itibarıyla asli ve feri toplamı 2.000 TL ve altı borçların tahsilinden vazgeçilecek ve bunun için de başvuru yapmak gerekmeyecek.

SONRAKİ HABER