Teknoloji Şirketlerinin Zor Günleri Devam Ediyor! Şirketlerin Kar Oranlarında Düşüşler Meydana Geliyor!

Ekonomik kriz teknoloji devi şirketleri vurmaya devam ediyor. Yaşanan ekonomik krizler ve piyasalardaki durgunluktan dolayı şirketler çalışanları ile yollarını ayırmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, farklı önlemler ile şirketler maliyetlerini düşürmenin yollarını aramaya devam ediyor.

Teknoloji Şirketlerinin Zor Günleri Devam Ediyor!

Son dönemlerde dünya çapında yaşanan ekonomik sıkıntılar, dünya devi birçok teknoloji şirketini de vurdu. Şirketlerin kar payları düşerken, işten çıkartma sayılarında da artışlar devam ediyor. Yüksek enflasyon ve piyasalarda meydana gelen durgunluk nedeni ile şirketlerin birçoğu küçülme kararı aldı. Bunun yanı sıra, şirketlerin kar oranlarının da düşmesi, şirketlerin iyice çıkmaza girmesine neden oldu.

ÇOK SAYIDA ŞİRKET İŞTEN ÇIKARTMALARA BAŞVURDU

Teknoloji Şirketlerinin Zor Günleri Devam Ediyor! Şirketlerin Kar Oranlarında Düşüşler Meydana Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in de aralarında yer aldığı Meta ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri çok sayıda personel ile yollarını ayırdığını duyurmuştu. Bunun yanı sıra, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi de geçtiğimiz yıl yüzde 33 oranında düşüş göstermişti. ABD’li finans ajansı Bloomberg’in araştırma birimi tarafından elde edilen verilere göre; Wall Street, dördüncü çeyrekte teknoloji sektörü için kazanç tahminlerini düşürdüğü de açıklanmıştı.

TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE KAYIPLAR YAŞANACAK

Birçok teknoloji firmasının dördüncü çeyrek kazançlarının önceki yıla nazaran yüzde 9,2 oranında düşmesi bekleniyor. Bu durum da teknoloji sektöründe son yedi yılın en büyük kayıplarının yaşanacağını ifade ediyor. Bloomberg Intelligence hisse senedi stratejisti Michael Casper; ‘’Teknoloji sektörü, borsalardaki genel kazanç durgunluğunun çoğunu yönlendiriyor. Bu durgunluğun ne kadar kötüleşeceğine bağlı olarak, sektör için kesinlikle bazı olumsuz revizyon riskleri var.’’ açıklamalarında bulundu. Bu açıklamaların yanı sıra, Layoffs.fyi isimli internet sitesinin verilerine göre, işten çıkarmaların dijital ortamda takip edilmesi sonucu 2022'de dünya genelinde 1018 teknoloji şirketinin 153 bin 678 bin personelini işten çıkarttığı da açıklandı.

SONRAKİ HABER