Sosyal Güvenlik Kurumu açıkladı! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yapılandırma detayları!

Sosyal Güvenlik Kurumu milyonlarca vatandaşı ilgilendiren borç yapılandırmasına dair açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda genel sağlık sigortası başta olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren diğer kalemler hakkında da bilgiler yer aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu açıkladı! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yapılandırma detayları!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında, başta genel sağlık sigortası borcu olmak üzere, 14 milyon 600 bin kişi ile 3 milyon 300 bin işletmeyi Yapılandırma hakkında detaylar yer aldı yapılandırma fırsatından bağ-kur'luların yanı sıra primini kendi ödeyen kişilerin de yararlanabileceği açıklandı.

Sigorta, genel sağlık sigortası, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası, topluluk sigortası prim borçları, idari para cezası, iş kazası ve meslek hastalığından rücu edilen alacaklar, işçilik değerlendirmesi sonucu tespit edilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alacak.

GECİKME ZAMMI SİLİNECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu açıkladı! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yapılandırma detayları!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bilgilendirmede, özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarları da yapılandırma kapsamında yer aldı. Son başvuru tarihi 31 Mayıs olup, peşin ödemede prim aslının ve tamamının ödenmesi durumunda ise, Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’sının silineceği açıklandı. Bunun yanı sıra, 2022 aralık tarihinden önce kesinleştiği halde ödenmeyen idari para cezasının aslının yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme zammının tamamının da silineceği bildirildi.

GSS BORÇLARI DA SİLİNCEK

Sabah’ta yer alan habere göre; gelir testi sonucunda hane içindeki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin altında çıkanların genel sağlık sigortası borçlarının da silinecek. Geliri bu tutarın üzerinde olanların da anaparayı 31 Ağustos’a kadar ödemesi halinde faiz ve gecikme zammının alınmayacağı da belirtildi. Genel sağlık sigortası prim borcu olanların, 31 Aralık 2023 tarihine kadar şehir hastaneleri, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabildiği de ifade edildi.

SONRAKİ HABER