Son Dakika! MİDAS Çalışmalara Başladı: 3 İlimizin Sınırları Değişiyor

Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi'nin (MİDAS) çalışmalarına başlandı. Çalışmalara yönelik Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da ilk adımlar atıldı. Köylerin ve meraların idari sınırları netleştirildi. İşte ayrıntılar...

Son Dakika! MİDAS Çalışmalara Başladı: 3 İlimizin Sınırları Değişiyor
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il sınırları değişiyor

Türkiye'de iller arasındaki sınırlarla ilgili yaşanan sorunları çözmek amacıyla 2018 yılında başlatılan Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi (MİDAS), ülkenin farklı bölgelerinde çalışmalarına başladı. İlk olarak Trakya Bölgesi'nde bulunan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri proje kapsamında incelenmeye alındı. Bu çalışmalar sırasında kaymakamlık ve valilik arşivleri detaylı bir şekilde gözden geçirildi ve köylerin ve meraların idari sınırları netleştirildi.

Proje yetkililerinden gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Valilikler ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, yıllardır çeşitli kurum ve kuruluşların ellerinde farklı sınır dökümanları bulunmaktaydı. Bu proje ile birlikte, tek ve kesin sınırlar belirlenmektedir. Bu çalışma, tapulu alanlar değil, hangi köyün, hangi meranın, göletin sınırlarının nereden başlayıp nerede bittiğini belirlememize yardımcı oluyor. Bu sayede herhangi bir yatırım yapılacak bölgede, sorumluluğun hangi muhtarın veya belediyenin olduğu belirlenebilecektir."

TÜM TÜRKİYE'YE YAYILACAK BİR ÇALIŞMA

Projenin ilk ayağının Trakya'da başlamış olmasının sebebi, arazi şartlarının uygunluğu olduğu açıklandı. Diğer bölgelerin de aynı çalışmayı talep ettiği ve İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bölgelerin tarama ve saha karşılaştırmasının yapılacağı belirtildi. MİDAS projesinin tüm Türkiye'ye yayılacağının altı çizildi.

SONRAKİ HABER