SON DAKİKA ACİL DUYURULDU! Koronavirüs Eris varyantı Türkiye’de! En temel 2 belirtisi açıklandı

Tüm dünya son aylarda koronavirüsün yeni varyantı olan Eris varyantına ilişkin haberleri endişe ile takip ediyordu. Pek çok ülkede görülmeye başlanan Eris varyantı için az önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kötü haberi verdi. Eris varyantı Türkiye’de! İşte detaylar..

SON DAKİKA ACİL DUYURULDU! Koronavirüs Eris varyantı Türkiye’de! En temel 2 belirtisi açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca az önce X sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklama yaptı. Ülkemizde şu anda 9 kişide yeni varyantın görüldüğünü ifade eden Koca, bunun “Endişe konusu sayılmayacak” bir gelişme olduğunun da altını çizdi. Peki, Eris varyantı belirtileri neler?

BAKAN KOCA KÖTÜ HABER VERDİ

Bakan Koca’nın sabah saatlerinde yaptığı paylaşım şu şekilde:

“ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız”

Bu açıklama sonrasında vatandaşlar daha önceki dönemlerdeki gibi tedbirlerin gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Ancak konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

SON DAKİKA ACİL DUYURULDU! Koronavirüs Eris varyantı Türkiye’de! En temel 2 belirtisi açıklandı

ERİS VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Eris varyantı, uzmanlar tarafından koronavirüsün bir varyantı olan Omicron varyantının bir alt varyantı olarak tanımlanıyor. İnsan hücrelerine daha kolay bağlandığı ve bu sebeple de daha hızlı yayıldığı iddia ediliyor. Dünya genelinde ise Eris varyantı için ilk vaka bildirimi 17 Şubat 2023 tarihinde oldu.

Eris varyantı da aynı şekilde koronavirüs gibi yayılıyor. Hasta olan kişiden çıkan ağız sıvısı ya da yakın temasla hastalık bulaşabiliyor. Uzmanların açıklamasında hasta olan kişinin hapşırması ya da öksürmesi ile varyant, çevredekilere ağız ve göz yolu ile bulaşabilir.

Yine yapılan açıklamalara göre Eris varyantının en temel 2 belirtisi, şiddetli baş ağrısı ve öksürük. Bunun dışında tat ve koku kaybı da koronavirüsün ilk varyantlarındaki gibi görülebilir. Öksürük, kişilere göre değişkenlik gösterip balgamlı ya da balgamsız olabilir. Ateş, ses kısıklığı ve burun tıkanıklığı/akıntısı da yine Eris varyantında görülen belirtiler arasında yerini alıyor.

SONRAKİ HABER