Siyasette yerel seçim heyecanı: İttifaklar, adaylar ve tartışmalar

Siyasette yerel seçim heyecanı artarken, ittifaklar, adaylar ve tartışmalar da gündemi belirliyor. YSK Başkanı seçim takvimini açıkladı. CHP’de değişim isteyenler genel başkanlığa aday oldu.

Siyasette yerel seçim heyecanı: İttifaklar, adaylar ve tartışmalar

Siyaset, 2024 yılında yapılacak yerel seçimlere hazırlanırken, kongrelerde tansiyon hiç düşmüyor. Millet İttifakı’nda seçim yenilgesinin hesaplaşması da devam ediyor. Muhalefet cephesinde sözler sert ve net. Muhalefetin adayları, özellikle büyük şehirler için birbirlerine rakip olmaya hazırlanıyor. YSK Başkanı da konuştu: “Takvim 1 Ocak 2024’te işlemeye başlayacak” dedi.

YSK Başkanı: “Takvim 1 Ocak 2024’te başlayacak”

Yerel seçimlerle ilgili en yetkili isim olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Mart 2024 için resmi takvimin 1 Ocak 2024’te başlayacağını açıkladı. Yener, “Seçmen listelerini biz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alacağız. Kanun uyarınca 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimi ile listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Muhalefet ittifakları nasıl şekillenecek?

Yerel seçimlere altı ay kala siyaset, ittifaklar ve adaylar üzerinden restleşip geri sayıma geçerken, muhalefet partileri arasında da ittifak görüşmeleri sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adına seçimlerde ittifak görüşmelerini yürüten Oğuz Kaan Salıcı, Millet İttifakı’ndaki tartışmalar için ilk kez konuştu.

Salıcı, “Fatura Kılıçdaroğlu’na çıkarılıyor” diyerek tepki gösterdi. Salıcı, “Biz bu yemeği hep beraber yedik ama hesabı Sayın Kılıçdaroğlu’na kesiliyor. Bu doğru bir iş değil” dedi.

İYİ Parti ise genel idare kurulunda aldığı kararla 81 ilde tek başına seçime girmeye hazırlandığını duyurdu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de Ümit Özdağlı ile ilk adayını açıkladı. Akşener, İstanbul ve Ankara’da da aday çıkartacaklarının altını kalın kalın çizdi. Akşener, “Ankara ve İstanbul adaylarımızla ilgili de çalışma başlattık. Ne zaman? 6 ay var daha yerel seçim için” dedi.

Gelecek Partisi ise kapılarını seçim işbirliklerine açık bıraktığını belirtti. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Biz bu seçimlere özümüz başımıza gireceğiz. Birbirimizle rakibiz artık. Biz Türkiye’nin her yerinde ittifak ihtimallerini mahfuz tutmak üzere kendi logomuzda seçime girmeye hazır hale geleceğiz. Bir ittifak olma ihtimali olduğunda da bütün partilere kapımız açıktır” dedi.

CHP’de değişim tartışmaları

CHP’de tek gündem yerel seçim değil. Değişim tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Genel başkanlığa adaylığını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, memleketi Manisa’daydı. Altay, “Şampiyonluk vadisi” ile destek istedi. Altay, “Arkandayız diyorsanız ve yola çıkıyorum. Geç dakikanın başına. Ben bu takımı şampiyon yaparım” dedi.

CHP’de kurultay takvimi de netleşmek üzere. Salı günü yapılacak parti meclisi toplantısında 4-5 Kasım tarihlerinin 38. olağan kurultayın tarihi olarak belirlenmesi bekleniyor. Son söz PM’de olacak.

SONRAKİ HABER