Sinan Oğan kararını açıkladı: Merak edilen soru yanıtlandı! Oğan’ın oyları hangi adaya gidecek?

Dün Sinan Oğan 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Oğan’ın oylarının hangi adaya gideceği merak konusuydu. Konuya ilişkin açıklama SONAR Araştırma Bakanı Hakan Bayrakçı tarafından geldi.

Sinan Oğan kararını açıkladı: Merak edilen soru yanıtlandı! Oğan’ın oyları hangi adaya gidecek?

Hakan Bayrakçı, yaptığı açıklamasında cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 5,2 oy alan Sinan Oğan’ın oyunun yüzde kaçının hangi adaya gidebileceğine ilişkin tahminlerini açıkladı.

HİÇBİR AÇIKLAMA BU DAĞILIMI DAHA FAZLA DEĞİŞTİRMEZ

Bayrakçı, dün Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız programında önemli açıklamalarda bulundu. İşte o değerlendirme:

“Sinan Bey olsun, Ümit Bey olsun kim hangi tarafa destek verirse versin bu 5,17'nin gideceği adresler 0,1-0,2 oynar çok değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasi geleceklerini şekillendirmek için önemlidir. Ümit Bey tarafsız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2'nin 4’te biri Tayyip Erdoğan'a gider. Bu 5,2'nin 1,25 gibisi cumhurbaşkanına gider. Yaklaşık 3’te biri, 1,8’i Kemal Bey'e gider. 1,5-2’ye yakını da sandığa gitmez. Hiçbir açıklama bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar sadece kendi siyasi geleceklerindeki pozisyon için önemlidir.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ALDIĞI YÜZDE 45’LİK OYUN ANALİZİ

Kemal Bey'in aldığı 45'in kısa bir analizini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, İYİ Parti'nin 10'u var ki başkası olsa daha iyi olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son derece rahatsız ve tedirgin oy verdi. 10 puan yine merkez sağ seçmendir. Bu seçmen yine oyunu verecektir ama bu ikinci tura kaldıktan sonra seçim kendini belli etmiş gibi oldukça daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey'in de çıkışı şu beyler ben ikinci turda 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek sözleri var. Meral Hanım demiştim diyecek.”

KATILIM DÜŞMEZ

28 Mayıs seçimlerine ilişkin katılım tahminini de açıklayan Bayrakçı, “O gece katılımın düşeceğini sanmıyorum. Muhalefet tekrar ümitlenirse muhalefetin katılımı artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar" dedi.

 

SONRAKİ HABER