Şila isimli köpeği yakarak öldürdü! Mahkeme kararını verdi: Hapis cezası aldı

Şila isimli köpeği yakarak öldürdü! Mahkeme kararını verdi: Hapis cezası aldı
İzmir'de Şila adlı Pitbull cinsi köpeğin kulübesini ateşe vererek ölümüne sebep olan sanık Ömer Faruk Baki'nin cezasında önemli bir gelişme yaşandı ve tutuklama kararı alındı.

Mahkeme, 'iyi hal' indirimiyle Baki'nin cezasını azalttı ancak bu karar istinaf mahkemesince değiştirildi. Ömer Faruk Baki, Şila'nın ölümüne sebep olduğu suçlamasıyla tutuklanmış ve 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak bu ceza istinaf mahkemesinde yeniden değerlendirildi ve Baki'nin cezası 4 yıla çıkarıldı.

Olayın Detayları

11 Ekim 2022'de İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana gelen olayda, Şila adlı köpek yanıcı madde dökülerek kulübesinde yakılarak öldürüldü. Yangını çıkaran kişinin Ömer Faruk Baki olduğu tespit edildi ve tutuklandı.

Seferihisar 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Baki'ye 2 yıl hapis cezası verildi, ancak iyi hal indirimiyle bu ceza 1 yıl 8 aya düşürüldü. Bu karara itiraz eden savcı ve Şila'nın sahibi, istinaf başvurusunda bulundu.

İstinaf Mahkemesinin Kararı

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi, Ömer Faruk Baki'nin cezasını 4 yıla çıkardı ve tutuklanmasına karar verdi. Ayrıca, Baki'nin başka bir olayda da 'mala zarar verme' suçunu işlediğine dikkat çekildi ve bu suçtan da cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Dava tekrar görüldüğünde, Ömer Faruk Baki'ye Şila'nın ölümü için 2 yıl, yanmış kulübeye zarar vermekten 1 yıl 6 ay ve başka bir olayda mala zarar vermekten 6 ay olmak üzere toplamda 4 yıl hapis cezası verildi ve tutuklama kararı alındı.