SGK’dan açıklama geldi! O listedeki hastalıklardan birine yakalananlar emekli olabiliyor!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine giremeyen ya da prim şartını taşıyamayan kişiler için SGK açıklama yaptı. O listedeki hastalıklardan birine yakalananların hemen emekli olabileceğini duyurdu.

SGK’dan açıklama geldi! O listedeki hastalıklardan birine yakalananlar emekli olabiliyor!

Yüzbinlerce vatandaşın yakından takip ettiği EYT düzenlemesinin yasalaşmasının ardından EYT şartlarını karşılayamayan kişilerin erken emekli olup olamayacağı merak edilirken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bir açıklama yaptı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

SGK’dan açıklama geldi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Meclis’ten geçerek yasalaştı. EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşları kapsarken ayrıca prim ve çalışma yılı şartları da aranmaktadır. Bu sebeple şartları karşılayamayan kişiler için erken emekli olup olmayacağı da gündeme geldi. EYT şartlarını karşılayan veya karşılayamayan, erken emeklilik kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı istisnalar sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaptığı açıklamaya göre; sadece iş kazası geçirenler veya meslek hastalığına yakalananlar değil, bunun yanı sıra bazı hastalıklara yakalanan kişilerin de erken emeklilikten yararlanabiliyor. Peki, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) listesindeki o hastalıklar neler?

Listedeki hastalıklara göre erken emeklilik mümkün!

Sağlık Bakanlığı onaylı tam teşekküllü bir hastaneden malulen emeklilik raporu alan birtakım bazı hastalıklar bulunmaktadır. SGK'nın listesindeki hastalıklara yakalanan kişiler, en az 3600 prim gününü doldurmuş olması durumunda, yaş şartı aranmaksızın emekli olabiliyorlar. Sosyal Güven Kurumu’nun listesinde bunun o hastalıklar şunlardır:

Kanser, tansiyon, şeker, bypass yapılmış ya da stent takılmış olması, astım, kilo fazlalığı, böbrek rahatsızlığı, kalp pili, nefes darlığı, uyku apnesi ve nefes darlığı gibi hastalıklar yer almaktadır.

Yıpranma payı!

Sosyal Güvenlik Kurumu, erken emeklilik hakkını yıpranma payı ile de sağlarken, bu noktada kişinin mesleğine ve bu mesleğe göre ödenen yıpranma payını değerlendiriyor. SGK bu noktada meslek grupların riskine göre ödeme yaparken, maden işçileri, gazeteciler başta olmak üzere 45 ayrı meslek grubuna yıpranma payı ödemesi yapmaktadır. Yıpranma payı alan meslekler, diğer mesleklere göre 5 yıla kadar erken emekli olma hakkına sahip olabiliyorlar.

SONRAKİ HABER