SGK duyurdu! 45 meslek grubuna erken emeklilik müjdesi!

Milyonlarca kişiye erken emeklilik müjdesi haberi SGK’dan geldi. SGK kurumunun yayımladığı son bilgiye göre erken emekliliği olan meslek gruplarında düzenlemeye gidildi. Emeklilik avantajının olduğu meslek gruplarının adedi 45’e yükseldi.

SGK duyurdu! 45 meslek grubuna erken emeklilik müjdesi!

SGK’dan 45 meslek grubundan milyonlarca kişiye erken emeklilik fırsatının formülü verildi. SGK kurumu yaptığı açıklamada birçok sebeple erken emeklilik avantajı olan meslek gruplarına yenilerinin eklendiğini ve bu sayının 45’e yükseltildiğini bildirdi. SGK’nın açıklamalarıyla birlikte kamuoyuna duyurduğu meslek grupları neler? Hangi meslek gruplarında olan vatandaşlar erken emekliliğe sahip olabilecekler? Hepsi haberimizin detayında.

SGK’dan 45 meslek grubuna erken emeklilik müjdesi

SGK kurumundan 45 meslek grubuna güzel haber verildi. Erken emeklilik şansının arttığı bu meslek gruplarını açıklayan SGK yeni yapılan bu düzenleme ile erken emekliliğin birçok kişi için çok daha kolay olacağını duyurdu. Emeklilik sistemi yıllardır ülkemizde devam eden yaş ve sigorta primi gibi şartların tamamlanması ile vatandaşlara verilen bir ödenek olarak biliniyor.

Bunun yanı sıra bazı meslek gruplarının çalışma koşullarının zorluğu, çalışma içerisindeki hayati risklerin çokluğu ve yapılan işin zorluğu gibi sebepler ile erken emeklilik fırsatı sunuluyor. SGK’nın son açıklamalarına göre ise bu meslek gruplarında bir düzenlemeye gidildi ve adetleri 45’e yükseltildi.

Erken emeklilik fırsatı bu mesleklerde

SGK’nın açıklamaları ile belirttiği erken emeklilik avantajının olduğu meslekler; Termik Santraller, Toplum Sağlığı Teknisyeni, Tabip, Kok Fabrikaları, İhtiyat Pilotları, Çimento Fabrikaları, Döküm Fabrikaları, Hemşire, Alüminyum Fabrikaları, Cam fabrika ve atölyeleri, Eczacı, Diş Tabibi, Hastabakıcı Hemşireler, Su altında çalışmayı gerektiren işler, Kurşun ve arsenik işleri, TBMM yasama organı üyeleri, Ceza infaz kurumlarında çalışanlar, İtfaiye ve yangın söndürme işleri, Ebe, Basın ve gazetecilik işleri, Askerler, Emniyet çalışanları, TRT’de haber hizmetinde çalışanlar, Radyoaktif işler, Sahil güvenlik komutanlığı, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, Madencilik ve yeraltı işleri, Cıva üretimi işleri, Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar olarak açıklandı. Bu meslek gruplarında çalışan işçiler belirtilen şartlara sahip olduktan sonra erken emekliliğe sahip olup maaşlarını erken alabilecekler.

SONRAKİ HABER