Selahattin Demirtaş'ın Öcalan ile ilgili son açıklaması, tartışma etkisi oluşturacak

HDP'nin 4 Kasım 2016 yılından beri tutuklu olan eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan ile ilgili açıklaması tartışma etkisi oluşturacak.

Selahattin Demirtaş'ın Öcalan ile ilgili son açıklaması, tartışma etkisi oluşturacak

 HDP'nin 4 Kasım 2016 yılından beri tutuklu olan eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan ile ilgili açıklaması tartışma etkisi oluşturacak. HDP, sosyal medya platformlarında Demirtaş'a ait olduğu söylenilen açıklamaları yayınladıktan belirli bir süre sonra kaldırdı. Nedeni olarak, Demirtaş'ın açıkladığı söylemleri haberleştirilirken yanlış şekilde servis edildiği gerekçe sunuldu.

Geçtiğimiz günlerde HDP sosyal medya hesabından Demirtaş'a ait olduğu ve duruşmada söylediği belirtilen açıklama, ''Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir'' başlıklı paylaşımda açıklamanın geriye kalanı da HDP resmi internet sitesinde yayınlanmıştı. Ancak kısa süre sonra sosyal medya hesabı ve internet sitesinden açıklamalar silindi.

''DEMİRTAŞ'IN SÖZLERİ BAĞLAMINDAN KOPARILMIŞTIR''

Selahattin Demirtaş'ın basın danışmanı Karavil, sosyal medya hesabından paylaşımda, ''Demirtaş duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti. Demirtaş'ın savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır'' dedi.

Karavil'in paylaşımının devamında, ''Avukat arkadaşlar SEGBİS tam çözümünün birkaç hafta içinde mahkeme tarafından hazırlanacağını aktardı. Bu, basınla paylaşıldığında söz konusu haberlerdeki içeriğin SEGBİS çözümüyle uyumsuz olduğu objektif şekilde ortaya çıkacak.'' ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş'ın mahkemesine katılan Adana HDP milletvekili Kemal Peköz'ün, Demirtaş'ın mahkemede söylediği açıklamalarını şöyle dile getirdi, ''Ben silahla bu işin çözüleceğine inanmıyorum, şiddetten uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. PKK bu anlamda silah bırakacak duruma gelmeli, hazır olmalı, bunun karşılığında devlet de Öcalan’la görüşmeli, bu durum karşılığında Öcalan’la görüşmeli, çözümü sağlayacak olan Öcalan’dır, çünkü çatışmanın tarafı olan hareketin lideri olan odur, dolayısıyla Öcalan’la görüşmeli, görüşmenin sonunda da demokrasiye evrilen bir aşamaya gelinmelidir.'' dedi.

Demirtaş, son yıllarda neredeyse her duruşmasında aynı cümleleri kullandığı parti yetkililerine yolladığı mesaj içeriklerinin de bu yönlü olduğu belirtiliyor. Ara sıra cümlelerinde farklı olsa da anlam bakımından aynı yola çıktığı görülüyor. 6 Eylül Salı günü duruşmasına SEGBİS üzeriden katılım sağladı.

SONRAKİ HABER