Seçimlerde sandık görevlisi nasıl olunur? 2023 sandık görev ücretleri ne kadar?

Seçimlerde sandık görevlisi nasıl olunur? 2023 sandık görev ücretleri ne kadar?
Cumhurbaşkanlık seçimi yaklaşırken, seçimlerde sandık görevlisi nasıl olunur ücretleri neler merak edilmeye başlandı. Peki, sandık görevlisi ücretleri ne kadar? Nasıl sandık görevlisi olunur?

Seçimler yaklaşırken birçok vatandaş seçimlerde sandık görevlisi nasıl olunur araştırmaya başladı. Bizde sizler için nasıl başvuru yapacağınıza dair bilgilendirmeyi yaptık. Üstelik isteyen herkes görev alabilecek. İşte tüm detaylar…

Seçimlerde nasıl sandık görevlisi olunur? 

Yaklaşan seçimlerden dolayı birçok vatandaş sandık görevlisi nasıl olunur, ücretleri ne kadar sorusuna yanıt aramaya başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nca bildirilmiş olan seçim takvimine eyer alan bilgilere göre, 18 Mart 2023 cumartesi gününden itibaren Türkiye resmen seçim sürecine girmiş oluyor. Hem cumhurbaşkanlığı seçimi hem de 28. dönem milletvekili genel seçimleri için oy kullanacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer isterlerse sandık başında görev alabilecekler.

Bunun için ise iki farklı yolu izlemeleri gerekmektedir. Verilmiş olan oyların sayımı ve tasnifi için oluşturulacak olan sandık kuralları hem partilerim hem de YSK tarafından görevlendirilen vatandaşlar tarafından oluşmaktadır. Bu sebeple sandık görevlisi olabilmek içinde başvurular bu şekilde alınmaktadır. Sandık görevlisi olarak çalışacak olan vatandaşların başvuru öncesinde de alacağı ücretler büyük merak konusu oldu. Peki sandık görevlileri ne kadar ücret alacak? 

Sandık görevlisi ücreti ne kadar? 

Yaklaşan seçim öncesinde vatandaşlar yapacakları sandık başında bekleme ve oyların sayımı için görev almak istemektedir. Tabi ki de aldıkları görev karşılığında alacakları ödeme miktarı ise büyük merak konusu oldu. Verilen oyların sayımı ve tasnifi için oluşturulan sandık kuralları hem partilerin hem de YSK tarafından görevlendirilen kişilerden oluşuyor. Görevlendirilmek üzere çalışacak vatandaşların akacağı ücretler ise 2023 yılı için henüz belli olmamaktadır.

Sandık başkanı ve YSK’nın atamış olduğu sandık üyeleri, siyasi parti görevlilerinin yaklaşık olarak 2 katı ücret almaktadır. Son seçim üzerinden bir örnek ile açıklanacak olursa 2019 yılındaki seçimde sandık başkanı ve üyeleri 261 TL ödeme alırken, siyasi parti temsilcileri yalnızca 130 TL ödeme aldılar. Sandık başı görevlerinin ödemeleri ise PTT bankaları üzerinden vatandaşa yapılmaktadır.