Sandık görevlisi olmak için aranan o şartlar! 2023 yılı sandık görevlisi ücreti ne kadar oldu? İşte detaylar…

Ülke gündeminde büyük bir öneme sahip olan 14 Mayıs Pazar günü, seçimlerin gerçekleşeceği tarih olarak kararlaştırıldı. Bu kapsamda vatandaşlar, 2023 yılı sandık görevlisi başvurusuna dair araştırmalarını arttırdı.

Sandık görevlisi olmak için aranan o şartlar! 2023 yılı sandık görevlisi ücreti ne kadar oldu?

Türkiye gündeminde yaşanan büyük iki deprem önemini korumaya devam ederken bir yandan da yaklaşan seçim tarihi gündemdeki yerini aldı. 14 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri gerçekleştirilecek.

Seçim tarihine sayılı günler kala vatandaşlar, sanık görevlisi olabilmek için gerekli araştırmaları yapmaya başladı. Vatandaşlar tarafından en çok aratılan konu başlıkları arasında, sandık görevlisi olabilmek için aranan şartların neler olduğu ve sandık görevlilerine ne kadar ücret ödeneceği yer aldı. Sandık görevlisi olmak isteyen vatandaşlar ilk olarak ikametgah adreslerine göre, ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunmalıdır.

SEÇİM BAŞLANGICI 18 MART

Sandık görevlisi olmak için aranan o şartlar! 2023 yılı sandık görevlisi ücreti ne kadar oldu? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa’nın 116’ncı maddesinde ‘’Cumhurbaşkanının Seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.’’ hükmünde yer alan yetkisini kullanarak seçim kararını imzaladı ve seçim kararı resmi olarak 14 Mayıs olarak belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvim dahilinde seçimin başlangıç tarihinin ise 18 Mart olarak belirledi.

SANDIK GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARI

2023 yılına ait sandık başvuruları ve sandık görevlisi olma şartları henüz açıklanmadı. Sandık görevlisi olmak için aranan şartların arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak gibi maddelerin yer alması bekleniyor. 2019 seçimlerde başkan ve üyelere 261 TL, siyasi parti temsilcilerine ise 130 TL ücret ödenmişti. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimler için sandık görevlilerine ne kadar ücret ödeneceği henüz açıklanmadı.

SONRAKİ HABER