Sakın bu havalara aldanmayın! La Nina uyarısı yapıldı: Çok fena olacak

Sakın bu havalara aldanmayın! La Nina uyarısı yapıldı: Çok fena olacak
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık dalgası, Ege Bölgesi'nde kendini hissettiriyor. Tahminlere göre, kıyı kesimlerde 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece daha yüksek sıcaklıklar yaşanacak.

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nin açıklamasına göre, hava sıcaklıklarının artış eğiliminde olduğu belirtiliyor. İzmir'den Aydın'a, Çanakkale'den Balıkesir'e, beklenen en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri detaylı olarak şu şekilde:

İzmir: 31-35 derece
Aydın: 36-41 derece
Çanakkale: 29-35 derece
Balıkesir: 34-40 derece

Prof. Dr. Doğan Yaşar'dan Değerlendirme

TÜBA üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların tarım açısından olumlu etkilerini vurguluyor. Özellikle tarımla uğraşan kesimlerin, sıcaklıkların artmasıyla birlikte rahat bir nefes aldığını ifade ediyor.

Sıcaklık Rekorları ve "Süper El Nino" Etkisi

Prof. Dr. Yaşar, geçmiş yılın aşırı sıcak dönemlerini hatırlatarak, "Süper El Nino" etkisinin azaldığını belirtiyor. Ancak, önümüzdeki dönemde "La Nina"nın etkisinin artabileceğini söylüyor.

Vatandaşlar Serinlemek İçin Doğal Kaynaklara Akın Etti

Aşırı sıcakların etkili olduğu Adana'nın Kozan ilçesinde, termometreler 40 dereceyi aşarken, vatandaşlar serinlemek için doğal kaynaklara yöneldi. Alapınar Mesire Alanı ve Dağılcak Tabiat Parkı, sıcaklıktan kaçanların uğrak noktaları haline geldi.