Sağlıkta şiddette dur diyen uygulama! Sağlık çalışanları mobil uygulama sayesinde koruma altında!

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ile ilgili yeni bir düzenleme yaparak, yeni kararlar alındığını açıkladı. Bakanlık tarafından alınan karar kapsamından erken uyarı sistemi kurulacağı bilgisi yer alıyor.

Sağlıkta şiddette dur diyen uygulama! Sağlık çalışanları mobil uygulama sayesinde koruma altında!

Bakanlık tarafından yeni uygulanacak eylem planı kapsamında, sağlık çalışanları mobil uygulama üzerinden “Gri Kod” ve “beyaz kod” uygulaması sunulacak. Bu kodlar sayesinde risk teşkil eden durumlarını hastane yönetimine bildirerek, koruma altına alınacak. Yeni uygulamayla ilgili bilgiler haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Sağlıkta şiddettin önüne geçmek adına yeni uygulama!

Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesine yönelik atılan yeni adım kapsamından ikinci beyaz reform dönemi başlatan Sağlık Bakanlığı bu kapsamda da şiddetin önüne geçilmesi adına yeni uygulamalarını devreye almaya hazırlandıklarını açıkladı. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmek adına toplam 5 bölüm, 17 stajyer, 45 eylem ve 143 faaliyetin yer aldığı yeni eylem planları dahilinde şiddetin nedenlerinin en aza indirilmesi şiddet vakalarının önüne geçilmesi sağlıkta güven ve saygı kavramlarının daha ön plana çıkarak sağlıkta şiddetle mücadele edilmesi planlanıyor.

Mobil uygulama sayesinde koruma altına alınacak!

Sağlık Bakanlığı eylem planı kapsamında İçişleri Bakanlığıyla ortak çalışacaklarını dile getirerek, kamu sağlık tesislerini kapalı alan büyüklüğü personel sayısı yatak kapasitesi coğrafi konumu daha önce bu tesiste yaşanan şiddet göz önünde bulundurularak yeterli sayıda kolluk kuvvetli ve özel güvenlik personeli görevlendirileceğinin bilgisi verildi.

Bakanlık hastanede devreye alınacak “Gri Kod” acil çağrı mobil uygulamasının pilot bölge olarak bazı sağlık kuruluşlarında bu hafta itibariyle başlayacağını Beyaz Kod öncesi devreye girecek olan Gri Kod erken uyarı sistemi için geliştirilen yeni mobil uygulamanın nasıl işleyeceği ile  ilgili detayların da belli olduğunu dile getirdi. Mobil uygulamayı kullanan sağlık çalışanları, olası şiddet tehdidi durumunda Gri Kod butona basarak özel güvenlik görevlileri ve  hastane idaresine durumdan haberdar edebilecek bu durumda da şiddet maruz kalmadan sorun çözüme kavuşacak. Şiddetin daha büyük ve daha risk kapsadığı alanlarda ise sağlık çalışanları Beyaz Kod butonuna basarak kolluk kuvvetlerine müdahale edebilecek.

Yeni uygulamanın en büyük özelliği de daha önce Gri Kod ve Beyaz Kod alarak şiddete eyleminde bulunan kişilerin başka sağlık kuruluşlarına tekrar başvurduklarında sistem tarafından tınılabileceği ve gerekli tüm tedbirlerin önceden alınabileceği olması Gri Kod çağrı mobil uygulaması pilot uygulamanın ardından tüm sağlık kuruluşlarında yaygınlaşması planlandığı bilgisi verildi

SONRAKİ HABER