Rusya'dan Ukrayna'ya füze saldırısı! Altyapıyı hedef alan füzeler Avrupa'daki iki ülkeyi etkiledi

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş devam ediyor. Bu kez Ruslar Ukrayna'nın enerji alt yapısını hedef altı. Ruslar Kiev'e roket saldırısı düzenledi. Bu saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken Moldova ve Ukrayna'nın bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandı. İşte detaylar..

Rusya'dan Ukrayna'ya füze saldırısı! Altyapıyı hedef alan füzeler Avrupa'daki iki ülkeyi etkiledi

2022 yılının Şubat ayında başlayan Rusya Ukrayna savaşı 9 aydır devam ediyor. Rusya Ukrayna'nın altyapı tesislerini hedef aldığı füze saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti. Kiev üzerine yapılan bu saldırı sonucunda Ukrayna ve Moldova'da elektrik kesintileri yaşandığı açıklandı. 

Rusya tarafından yapılan saldırısı sonrasında Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rusların yapmış olduğu saldırı sonucunda altyapı tesislerine zarar verildiğini bildirerek şu ifadeleri kullandı; "Başkentin altyapılarından biri vuruldu. Sığınaklarda kalın. Hava alarmı devam edecek" şeklinde konuştu. 

2 ÜLKEDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANDI

Rusya Ukrayna elektrik altyapılarını hedef aldığı saldırısında ülkenin bazı yerlerinde elektrik kesintileri yaşandı. Elektrik kesintisi yaşanan yerlerden bazılarında jeneratörler kullanılarak elektrik ihtiyacı karşılandı. 

Ayrıca Moldova'da bu saldırılar sonucunda elektrik kesintisi yaşanan bir başka ülke oldu. Bunun üzerine Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nicu Popescu bazı açıklamalarda bulundular. Bakan Popescu, "Rusya'nın Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik saldırıları Moldova'yı yine karanlıkta bıraktı. Kişinev ve Moldova Dışişleri Bakanlığı binası da dahil olmak üzere ülke genelinde büyük elektrik kesintileri var. Açıklama için Rusya'nın büyükelçisinin çağrılması talimatını verdim" şeklinde konuştu. 

SONRAKİ HABER