Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilanını öngören anlaşmayı imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti

Rusya ve Ukrayna savaşının devam etmesiyle birlikte Rusya tarafından çok sert kararlar alınmaya başlandı. . Dün Rusya'da seferberlikten kaçmanın cezası 5 yıldan 10 yıla hapse uzatılmıştı. Açıklamanın gerçekleştiği sırada Ukrayna'ya bağlı Rus destekçisi Denetsk, Herson, Luhansk ve Zeporihya eyaletleri, Rusya'ya bağlanmak için referandum düzenleyeceğini açıkladı.

Kısmı Seferberlik İlan Edildi

Rusya ve Ukrayna arasında geçen mücadelenin uzun süredir devam etmesi sonrasında Putin tarafından yeni kararlar alınmaya başlandı. Putin referandum yapılacak bölgeler için kararlarını destekleyeceğini açıkladı. Yani referandum sonucunda Rusya'nın kazanmasıyla birlikte artık bu bölgeler tamamen Moskova'nın idaresinde olacak. Bu durumun oluşmasıyla birlikte Rusya hükümeti artık bu bölgeleri korumak için tüm silahları kullanabilecek.  Batı'nın Rusya'ya olan saldırganlığının tüm sınırların ötesine geçtiğini belirten Vladimir Putin, artık resmen seferberlik ilan ettiğini duyurdu. 

Putin tarafından yapılan açıklamada Batı'ya karşı "Blöf yapmıyoruz" ifadeleri kullanılırken önümüzdeki savaş seyrinin ne yönde değişeceği herkes tarafından merak ediliyor. İkili arasındaki savaşta Batı'dan gelen askeri ve ekonomik destek sayesinde Ukrayna'nın direniş gücü arttı. 

Nükleer Silah Kullanılabilir mi?

Rusya'nın batı ile ters düşmesiyle birlikte bazı konularda gündeme gelmeye başladı. Savaş öyle şiddetli bir seviyeye ulaşmış durumda ki önümüzdeki dönemlerde, çok sıkıntılı bir süreç olsa da nükleer silah kullanımı dahil olmak üzere savaşın boyutu çok farklı yerlere gidebilir. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti

Rusya tarafından alınan kararla birlikte askerlik eğitimi alan tüm kişilerin orduya çağırılacağı belirtilerek; "Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır. Askeri göreve çağrılanlar, birliklere gönderilmeden önce özel askeri harekat deneyimi dikkate alınarak mutlaka ek askeri eğitimden geçecek" ifadeleri kullanıldı.

Putin Batı'nın baskılara devam etmesine karşılık olarak "Batı barışçıl bir çözümden yana değil, Ukrayna'ya silah yığıyor. Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil" ifadelerini kullandı. Kullandığı bu sözlerle 

 

 

 

SONRAKİ HABER