Rus işgali altındaki Luhansk Rusya'ya katılmak için referandum başlatacak! Askeri birlikler harekat düğmesine bastı

Ukrayna ordusunu ilk harekat emrini işgal altındaki Luhansk ve Donbass bölgelerinden yana kullandı. Etkili saldırı sonucu Luhansk bölge idaresi apar topar özgürlük referandumu yapılacağını duyurdu.

Rus işgali altındaki Luhansk Rusya'ya katılmak için referandum başlatacak

Ukrayna ordusunu ilk harekat emrini işgal altındaki Luhansk ve Donbass bölgelerinden yana kullandı. Etkili saldırı sonucu Luhansk bölge idaresi apar topar özgürlük referandumu yapılacağını duyurdu.

Batı destekli Ukrayna ordusunun etkili karşı saldırısı sonucu Rus işgali altındaki Luhansk'ı kurtarma çabaları devam ettiği dönemde beklenmedik gelişmeler ortaya çıktı. Luhanks, Rus yanlısı idare başkanı altında yönetiliyor. Ukrayna askeri birliklerinin işgale son vermeden önce 'özgürlük referandumu' adı altında cumhuriyet olma yolunda açıklamalarda bulundu. Bölge idari yetkilileri, Rusya'ya katılma konusunda acele referandum yapılma çağrısında bulunuyor.

İNGİLTERE BAŞBAKANI LİZ TRUSS UKRAYNA ÇAĞRISI

İngiltere yeni Başbakanı Truss, bu yıl harcanan askeri yardım miktarını, 2023 yılında da karşılayacağını ve miktarın aşacağını açıkladı. Açık açık Ukrayna'da süren işgal sürecinin devam edeceğini belirten sözlü açıklama niteliği taşıyor. İngiltere Başbakanı Liz Truss New York’taki Birleşmiş Milletler ziyareti sırasında liderlerin ''Rusya’ya olan tüm enerji bağımlılığını ortadan kaldırarak Putin’in ekonomik şantajına son vermeleri'' gerektiğini vurguladı. 

BİDEN TARAFINDAN PUTİN'E SERT UYARI

Ukrayna devlet enerji yetkilileri, Pazartesi günü Rus birliklerinin ülkenin güneyindeki Mykolaiv bölgesinde bir nükleer santrali vurduğunu, ancak binalarının hasar görmesine rağmen reaktörlerinin normal şekilde çalıştığını söyledi. Durum kontrol bildirisi sonrası ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sert uyardı. Nükleer santrallere saldırılarını devam ettirirken gereken cevabı sert alacaksın uyarısında bulundu.

Polonya’dan konuşan ABD Ordusu Orgeneral Mark Milley, savaşın Rusya için ''çok iyi gitmediğini'' belirterek, bu durumun Moskova'da olumlu kabul görmediği her an yaşanması ihtimal olaylar için Avrupa’da bulunan ABD güçlerinin tetikte olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Rus işgali altındaki topraklarda bölge idari yetkilileri, Rusya'ya dahil olmak için oylamayı zorunlu hale getirmeye çalışıyor. Rusya, zamanında Ukrayna doğusunda yer alan topraklardaki vatandaşlara, Rus pasaportu vererek vakti geldiğinde o bölgelerde yürüteceği askeri operasyon sonrası 'kendi kaderlerini tayin hakkı' seçiminde elini güçlendirecek atılımlarda bulundu.

Rusya, 'Rus pasaportu' uygulamasını sadece Ukrayna'da değil aynı zamanda Kazakistan, Gürcistan ve diğer SSCB'den bağımsızlık kazanan ülkelerde kritik bölgede yaşayan vatandaşlara tanıdı. Böylelikle işgal girişiminde bulunacağı vakit o bölgede yaşayan vatandaşların kendi özgürlüklerini belirleyecek referandum tercihini zorunlu hale getirmiş oldu.

SONRAKİ HABER