RTÜK yeni düzenlemeyi duyurdu: Artık zorunlu hale geldi!

RTÜK yeni düzenlemeyi duyurdu: Artık zorunlu hale geldi!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medya yayınlarına yönelik önemli bir düzenlemeye imza attı. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, haber bültenleri ve programlarda 'akıllı işaret' kullanımı zorunlu hale getirildi.

Akıllı İşaret Sistemi Nedir?

RTÜK tarafından 23 Nisan 2006'dan beri kullanılan akıllı işaretler, izleyicileri televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla geliştirilmiş sembol sistemleridir. Bu işaretler, televizyon programlarının içeriğini ve izleyici kitlesine uygunluğunu göstermek amacıyla kullanılır.

Yeni düzenlemeye göre medya kuruluşları, haber bültenleri ve programlarında önceden kaydedilmiş görüntüleri, dizileri ve filmleri akıllı işaret sisteminde kodlamakla yükümlü olacak. Bu işaretler, programların başlangıcında ve her kesintiden sonra ekranın uygun bir köşesinde sabit olarak gösterilecek.

İçerik Grupları ve Yaş Sembolleri

Önceden kaydedilmiş görüntülerin kodlanması sonucunda sistem tarafından belirlenen içerik grupları için semboller atanacak. Örneğin:

  • Şiddet/Korku
  • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
  • Cinsellik

Ayrıca, yaş gruplarına göre de kodlama yapılacak. Örneğin, "Genel İzleyici" veya "7+" sembollerinin atanması durumunda, bu semboller haberin yayını sırasında ekranda sabit olarak yer almayacak.

Uygulama Detayları

Medya kuruluşları, haber bültenlerinin ve programlarının başlangıcında jenerikten sonra ve her kesintiden sonra akıllı işaret sistemine uygun sembolleri ekrana getirmek zorunda olacak. Bu semboller, içerik türüne göre otomatik olarak atanacak ve program süresince ekranda sabit kalacak.