Reklam Kurulu cezayı kesti! Tüketiciyi aldatanlara toplam 42 milyon ceza!

Reklam Kurulu, Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara yönelik yaptığı incelemeler sonucunda 2022 yılında, 1303 dosya için durdurma ve 405 dosya için ise idari para cezası kararı aldı.

Reklam Kurulu cezayı kesti! Tüketiciyi aldatanlara toplam 42 milyon ceza!

Reklam Kurulu, 2022 yılında tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara yönelik yaptığı çalışmalara ait verileri açıkladı. Reklam Kurulu 2022 yılında, tüketicilerin aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara yönelik yaptığı incelemeler sonucunda 1303 dosya için durdurma ve 405 dosya için ise idari para cezası kararı alındığını açıkladı.

Alınan kararlar kapsamında toplam 42 milyon 329 bin 745 lira para cezası kesildiği bildirildi. Her yıl düzenli olarak dünyada ve ülkemizde tüketicinin korunmasına yönelik politikaları dikkat çekmek amacı ile 15 Mart günü, Dünya Tüketiciler Günü olarak kutlanmaktadır.

TÜKETİCİ HAKLARI KORUNUYOR

Reklam Kurulu cezayı kesti! Tüketiciyi aldatanlara toplam 42 milyon ceza!

Ticaret Bakanlığı, anayasanın devlete yüklediği görev ve sorumluluk kapsamında, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını, haklarını, satın aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili güvenliğini ve sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır. Bakanlık, tüketiciler ve üreticiler arasındaki ilişkinin dengede tutulmasını amaçlayan politikalarla sadece tüketicileri değil aynı zamanda, belli standartlar ve kalitede mal ile hizmet üretilmesini de teşvik ederek, üreticilere ve ülke ekonomisini de korumayı hedeflemektedir. Bakanlığa ait bu sorumluluk kapsamında ise, hazırlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve uygulama yöntemleri yürürlüğe girmiştir.

REKLAMLAR DENETLENİYOR

Tüketicilerin yanıltılmaması, bilgi ve tecrübe eksikliğinin istismar edilmemesi adına reklam denetimleri büyük bir öneme sahiptir. Bu denetimler, Reklam Kurulu tarafından gerçekleştirilmektedir. mevcut düzenlemelere göre reklamların tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı ya da onun tecrübe ve bilgi eksikliğini istismar edici, genel ahlaka aykırı, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici olmaması gerekmektedir.

SONRAKİ HABER