Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Uzman isimden tavsiyeler geldi!

Gündemde sık sık sağlıklı beslenme açıklamaları ile dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayında nasıl beslenmek gerektiğini anlattı. Oruç tutacak kişilere tavsiyeler veren Karatay, beslenmenin yanı sıra suyun önemini de anlattı.

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Uzman isimden tavsiyeler geldi!

Prof. Dr. Canan Karatay, oruç tutacak kişiler için beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğini anlattı. Sahur ve iftar sofralarında dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Karatay, suyun öneminden de bahsetti. Karatay, vücudu oruca hazırlamak gerektiğini belirtti. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Vücudu oruca hazırlamak gerek!

Ramazan ayına sayılı günler kala Prof. Dr. Canan Karatay, vücudu oruca hazırlamak gerektiğini ve suyun önemini anlattı. Karatay: “Türkiye’de su tüketilmesi çok az. Halbuki vücudun sulanması çok önemli, toprağın sulanması gibi. O da bir gün de olmuyor. Niyetlenmeden 5-10 gün önce yeterli su ve tuzun vücuda girmesini sağlamamız lazım. Orucun ilk günlerinde ilk şikayet baş ağrısıdır ve bunun sebebi de susuzluktur. Genel de de baş ağrısının sebebi tuz ve su azlığıdır. Baş ağrısı olan herkes MT çekilmez, önce tuz ve su eksikliği giderilebilir. Suyu yudum yudum içmek gerek. Yanınızda su taşımanız çok önemli. Sabah kalkınca mutlaka 1 bardak aç karnına su içilmesi lazım. Oruç da öyle açılıyor zaten” ifadelerini kullandı.

Oruç tutacak kişiler nasıl beslenmeli?

Prof. Dr. Canan Karatay, oruç tutacak kişilerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda da açıklama yaptı. Karatay: “Sahurda yumurta yemeli. Süper bir besindir. Omlet yapıldığında ya da tereyağına kırıldığında, menemen yapıldığında güçlü ve gerçek bir besindir. Bütün günün enerjisini, minerallerini, yağlarını sağlayabilir. Yağsız protein hiçbir işe yaramaz. Onun için bol tereyağlı yumurtayı öneriyorum. Kolesterolümü yükseltir diye korkmayın. Çünkü yumurtanın sarısındaki kolesterol hiçbir zaman kana geçip kolesterolü yükseltmez” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Canan Karatay, iftar sofralarında hazır çorbalardan uzak durulması ve  tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Hazır çorbalarının içinde trans yağın dolu olduğunu açıklayan Karatay, çorbaları evde yapmak gerektiğini de vurguladı. Prof. Dr. Canan Karatay, beslenme ile ilgili tavsiyelerinde, ilaçlanmamış zeytin, zeytinyağı, peynir, tereyağı gibi besinlerin önemini de anlattı. Oruç tutacak kişilerin peynirin yanında ekmek yememesi gerektiğini belirtirken, ekmeğin acıktıracağını ve susatacağını da vurguladı.

SONRAKİ HABER