Rahatsızlık verenlere büyük ceza! İstenmeyen numaralara 51,5 milyon liralık ceza kesildi!

Birçok vatandaşın oldukça rahatsızlık duyduğu istenmeyen aramalar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun engeline takıldı. Her an her yerde arayabilen istenmeyen numaralar, vatandaşları canını oldukça sıkan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Rahatsızlık verenlere büyük ceza! İstenmeyen numaralara 51,5 milyon liralık ceza kesildi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, istenmeyen arama yapan birçok şirkete ceza kesti. Vatandaşların isteği dışında gerçekleştirilen aramaları yapan on beş işletmeciye farklı tutarlara sahip para cezaları kesildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların istediği ve onayı olmadan yapılan aramalar olarak bilinen, elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası uyguladı.

İDARİ SÜREÇ TAMAMLANDI

Rahatsızlık verenlere büyük ceza! İstenmeyen numaralara 51,5 milyon liralık ceza kesildi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı bir yazılı açıklama ile internet erişim hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik yapılan izinsiz aramalar hakkında yürütülen idari süreçlerin tamamlandığını duyurdu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, istenmeyen aramalar olarak nitelendirilen ve vatandaşları rahatsız eden satış ve pazarlama aramaları ile ilgili, işletmecilerin alt bayilik, acentelik düzenlemelerine uyumlarını kapsamlı şekilde inceleyerek, mevzuata aykırı uygulamaları bulunduğu tespit edilen ve vatandaşla izinsiz aramalar ile iletişime geçen on beş işletmeciye, değişik tutarlarda olmak üzere, 51,5 milyon lira para cezası verildiğini açıkladı.

İZİNSİZ ARAMALAR ENGELE TAKILDI

Vatandaşların rızası ya da onayı olmadan yapılan aramalar ile birbirinden farklı firmalar iletişim kanalları ile kişileri rahatsız ediyor. Vatandaşların bu durum için gerçekleştirdikleri şikayetlerini dikkate alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bir süredir bu tarz istenmeyen aramaları yapan işletmeler ile ilgili çalışmalar sürdürdüğünü açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda, vatandaşların istenmeyen aramalar olarak nitelendirdiği bu duruma dair on beş işletmeciye farklı meblağlarda olmak üzere, toplamda 51,5 milyon lira para cezası kesildiği duyuruldu.

SONRAKİ HABER