Putin Ukrayna'ya 300 bin asker göndereceğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmı seferberlik ilanı sonrası 300 bin askerin hazırda beklediği bir an evvel Ukrayna'ya harekat emrini beklediklerini duyurdu.

Putin Ukrayna'ya 300 bin asker göndereceğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmı seferberlik ilanı sonrası 300 bin askerin hazırda beklediği bir an evvel Ukrayna'ya harekat emrini beklediklerini duyurdu. Putin, kısmı seferberlik ilan ederek ülke ekonomisini dar boğaza soktu. Açıklamalardan sonra RTSI Endeksi hızla düşmeye başladı.

Vladimir Putin, Rus devlet kanalında canlı yayında sözlerine başlamadan önce halkının sakin olması gerektiğini dile getirdi. Sözlerine şöyle devam etti, ''Batı, ülkemizi yok etmek istiyor. Ukrayna halkını yem haline getirmeye çalışarak aramızda çıkan çatışmanın temel sorumlusu bizi bu getiren Amerika ve ortaklarıdır.'' diyerek konuştu. 

BATI ÜLKEMİZİ YOK ETMEK İSTİYOR

ABD öncülüğünde hareket eden Batı ülkelerine sert sözler söyleyen Putin, ülkesini ve halkını korumak için elinden gelenin fazlasını yapmaktan çekinmeyeceğini vurguladı. Rusya'nın elinde bulundurduğu enerji, tahıl, gübre ve ilaç sektöründe hegemonyası askeri alandan daha güçlü konuma geldi. Avrupa ülkeleri vatandaşları kış ayını rahat geçirebilmek için Türkiye'ye akın ediyor. Sadece ülkemize değil, Avrupa kıtası çevresinde yer alan gidebilecekleri ülkelere tercih artışları artmaya başladı.

300 BİN ASKER UKRAYNA'YA GÖNDERİLECEK

Putin, Ukrayna'da vekalet savaşı olduğunu söyledi. 24 Şubat tarihinde başlayan çatışma sadece ekonomik değil askeri anlamda Rusya'yı ciddi miktarda kayba soktu. Binlerce askerini kaybederken, onbinlerce askeri de esir haline düştü. Askeri ekipmanlarda zayihat milyarlarca doları aştı. Art arda gelen kayıplar sonrası NATO'dan gelen yardım paketiyle Ukrayna askeri birlikleri kaybolan inançlarını tazeleyerek topyekün teyakkuza geçti. Putin, karşısında gördükleri sonrası silah üretimi artış emrini vermekle beraber kısmi seferberlik ilanıyla 300 bine yakın gönüllü askeri Ukrayna'ya yollayacak.

ÖZEL ASKERİ OPERASYON

Kısmı seferberlik, Rus iş dünyası ve vatandaşlarının işgal sürecine daha fazla katkıda bulunması anlamına geliyor. Rusya, Şubat ayında başlattığı işgal girişimine ''özel askeri operasyon'' olarak nitelendiriyor. Gönüllü katılımcıların yanı sıra yedekte bekleyenlerle  beraber 300 bine yakın asker Ukrayna'ya gitmek için emir bekliyor. 

Putin, Ukrayna ile çatışma sırasında çeşitli noktalarda Rusya’nın nükleer silah kullanabileceğine atıfta bulundu. Nükleer silah kullanımı demesinin altında yatan farklı bir anlam olduğu da tahminler arasında yer alıyor. Nükleer silahtan kasıt, Ukrayna'da kritik noktalarda yer alan nükleer santrallere saldırı demek istediğin anlaşıldı. Şimdiye kadar Ukrayna'da birçok nükleer santrale havadan saldırılar gerçekleşti.  

SONRAKİ HABER