Putin seferberlik ilan etti piyasa altüst oldu! Dolar, euro, altın, petrol ve kriptoda hareketlilik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün alınan bir karar ile ülkesinde kısmi seferberlik ilan etti. Putin'in bu kararı sonrasında piyasalarda hareketlenme başladı. Peki; piyasalarda neler değer kazandı, neler kaybetti?

Putin seferberlik ilan etti piyasa altüst oldu! Dolar, euro, altın, petrol ve kriptoda hareketlilik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün alınan bir karar ile ülkesinde kısmi seferberlik ilan etti. Seferberlik ilanının duyurulmasının ardından piyasalarda hareketli anlar başladı. Rus lider Putin'in almış olduğu karar tüm dünya devletleri için etkili sonuçlar doğurdu. 

Vladimir Putin bugün sabah saatlerinde yapmış olduğu açıklamalar ile askeri seferberlik ilan edildiğini açıkladı. İlk olarak gündeme gelen Luhansk ve Donetsk'in Rusya'ya dahil olmak için referandum kararı alması ile başlayan piyasa tırmanışı Vladimir Putin'in açıklamalarından sonra hız kazandı. Putin, yapmış olduğu açıklamada Donbas, Zaporijya ve Herson tarafından alınmış olan bağımsızlık kararını da desteklerini belirtti.

EURO DÜŞÜYOR

Putin tarafından alınmış olan karar ile birlikte Euro piyasada düşüşe geçti. Euro'da yaşanmaya başlayan düşüş yatırımcıları ve dünya çapında çok sayıda kişiyi düşündürürken Euro/ dolar kurundaki düşüş devam etti. Öte yandan dolar TL karşısında tekrar değer kazandı ve rekor seviye yenilenmiş oldu.

PETROL YÜKSELİŞE GEÇTİ

Vladimir Putin tarafından ilan edilmiş olan askeri seferberlik kararı sonrasında petrol fiyatlarında yükseliş başladı. Brent petrolde gün içerisinde artış yüzde 2,3 seviyesine ulaştı. Varil başına hem Brent petrol hem de Batı Teksas Ham Petrolü 92,75 dolar seviyesinden işlem gördü.

ALTIN FİYATLARI ARTTI

Dün gece saatlerinde dolar kuru karşısında yüzde 0,7 azalış gören altın 1665 dolardan işlem gördü. Öte yandan Rus lider Putin'in açıklamasının ardından gram altın öğlen saatlerinde Türkiye'de 986 TL'den işlem gördü.

Putin tarafından yapılan bu açıklama yalnızca altın, petrol ve para piyasalarında değil dijital kripto para borsasında da etki gösterdi. Açıklamanın ardından Bitcoin yüzde 1,6 değerinde bir kayıp ile 19 bin dolar karşılığında işlem görürken, Ethereum yüzde 2,5 oranında bir düşüş yaşayarak 1320 dolar seviyesine ulaştı.

SONRAKİ HABER