Prof. Dr. Naci Görür'den yeni açıklamalar! İstanbul'da zemini sağlam ilçeleri açıkladı!

Gündemde sık sık adından söz ettiren Prof. Dr. Naci Görür’den yeni açıklamalar geldi. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi ile ilgili açıklama yaptı. Görür, kentteki zemini sağlam olan ilçeleri duyurdu.

Prof. Dr. Naci Görür'den yeni açıklamalar!  İstanbul'da zemini sağlam ilçeleri açıkladı!

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, TV100’deki bir programa katıldı ve beklenen İstanbul depremi hakkında konuştu. Kentteki zemini sağlam olan ilçeleri açıklayan Görür, beklenen İstanbul depreminin büyüklüğü ile ilgili açıklama yaptı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Maksimum 7,6!

“İstanbul’da beklediğimiz deprem minimum 7,2, maksimum 7,6’dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna göre yapılıyor. Depremin büyüklüğü ve şiddeti farklı şeylerdir. Büyüklük ortaya çıkan enerji miktarıdır. Şiddet ise yeryüzünde depremin hissedilme derecesidir. İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunda eviniz sahile yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz. Avrupa yakasında daha fazla hasar olacak. İstanbul’da depremin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerler de vardır” ifadelerini kullandı.

“Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır”

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, açıklamalarının devamında; “Istranca’lara doğru giderseniz bu daha da düşer. Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz. Söz gelimi Çamlıca’daki zemini sondajla bile zor kazarsınız. Ataşehir zemini pek sağlam değil.

Avcılar’da kabul edilebilir nitelikte, inşaat yapılabilir niteliktedir. Ama kimi yerlerde sıvılaşmanın olabileceği, deprem etkisini büyütebilecek yerler vardır. Buralarda depremin etkisi fazlalaşır. Büyükçekmece, Küçükçekmece çevresinde en ufak bir şey yapsan kayıyor. Gebze yakınlarında granitler vardır, inanılmaz sağlamdır” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER