Petlas ihracat artışı sağladı! Petlas’tan milyon dolarlık yatırım açıklaması!

Birçok firmadan gelen zarar haberlerinin yanı sıra, 2022 yılında başarılı stratejileri ile ihracatta artış yaşadığını açıklayan Petlas, yeni yatırımlar yapacağının haberini verdi.

Petlas ihracat artışı sağladı! Petlas’tan milyon dolarlık yatırım açıklaması!

Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, şirketin 2022 yılına ait verilerini açıkladı. Hakan Yalnız şirketin, doğru stratejik adımları sayesinde, 2022 yılında yurt içi ve yurt dışı ihracatlarında artış elde ettiklerini duyurdu. Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız; ‘’2022 yıl sonu itibari ile Petlas, cirosal olarak yüzde 124'lük artışla 13 milyar 369 milyon TL gelir elde etti. Yurt içi satışımız yüzde 135, yurt dışı satışımız ise yüzde 111 oranında artış gösterdi. İhracatımızın ciro içindeki payı 364 milyon dolar olurken, 2023 için de hedef büyüttük, yeni dönemde ihracatta ciro öngörümüz 400 milyon dolar.’’ açıklamalarında bulundu.

LASTİK İHRACATINDA PETLAS İLK SIRADA

Ülkemizde en çok ülkeye lastik ihracatı yaptıklarını açıklayan Hakan Yalnız açıklamalarına şu cümleleri ile devam etti; ‘’2022'de 120 ülkeye düzenli ihracatımız oldu. İhracatımızın yüzde 42'si Avrupa'ya, yüzde 32'si Asya'ya, yüzde 13 Kuzey Amerika'ya, yüzde 6 Güney Amerika'ya, yüzde 6'sı ise Afrika ve Avustralya'ya yapıldı. 2023 ihracat hedefimizden bahsedecek olursak, daha önce Asya ve Afrika'da hiç satış yapmadığımız Moğolistan, Myanmar, Gabon, Zambiya, Botsvana gibi ülkelere giriş yapmak istiyoruz. Arjantin, Şili, Brezilya gibi Güney Amerika ülkeleri ile Mısır, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerinde de pazar payımızı artırmayı ve alternatif pazarlar geliştirmeyi hedefliyoruz. Öncelikli büyüme hedefimiz ise ABD, Güney Amerika ve Avrupa pazarında nitelikli büyüme yönünde.’’

PETLAS’TAN KIRŞEHİR’E FABRİKA

Petlas ihracat artışı sağladı! Petlas’tan milyon dolarlık yatırım açıklaması!

Hakan Yalnız, Kırşehir’de bir fabrika kuracaklarını ifade etti ve ‘’Yeni fabrikamız için toplam 360 milyon dolarlık bir yatırım tutarı öngörüyoruz. Petlas'ın mevcutta yıllık üretim kapasitesi 240 bin ton ve yeni fabrika yatırımı ile yıllık üretim kapasitemizin 100 bin ton ilave ile 340 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz. 1.850 kişiye istihdam yaratacak bu fabrika yatırımımızda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Binek ve hafif ticari araçlar için yeni nesil lastik üretim teknolojileriyle donatılacak fabrikamızın inşaatına 2023'te başlamayı ve 2025-2026 yılları itibari ile tamamlayarak, Avrupa'nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikası olma pozisyonumuzu korumayı hedefliyoruz. Bu planlı yatırımlarımızla çevre coğrafyamızda en büyük üretici konumumuzu uzun yıllar sürdüreceğiz.’’ dedi.

SONRAKİ HABER