Paris sokakları karıştı! Yeni emeklilik kararına karşı çıkanlar sokaklara döküldü!

Fransa hükümetinin aldığı emeklilik kararına reform karşıtları tepki gösterdi. Fransa’nın başkenti Paris’te ve diğer birçok kentte sokağa çıkan göstericiler, alınan yeni emeklilik kararına karşı çıktı. Gösterilerde 120 kişi gözaltına alındı.

Paris sokakları karıştı! Yeni emeklilik kararına karşı çıkanlar sokaklara döküldü!

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’nin, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefleyen reformuna dair yasa tasarısını oylamadan geçirme kararı alması, ülkenin karışmasına neden oldu. Reform karşıtları bu karar karşısında sokaklara döküldü.

Başta Fransa’nın başkenti Paris olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösteriler ile Fransa başbakanının aldığı karar protesto edildi. Reform karşıtları tarafından gerçekleştirilen protestolar sürecinde 120 kişi gözaltına alındı. Emeklilik konusunda oylama yapılmadan kararın alınmasına tepki gösteren reform karşıtları, Fransa sokaklarını karıştırdı. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, anayasal yetkisini kullanarak emeklilik reformunun onaylanmadan geçirilmesine karar verdi. Başbakan tarafından verilen bu karar ise ülke sokaklarının karışmasına neden oldu.

BİRÇOK KAMU MALI ATEŞE VERİLDİ

Paris sokakları karıştı! Yeni emeklilik kararına karşı çıkanlar sokaklara döküldü!

Bir süredir Paris’teki temizlik işçilerinin grevde olması, Paris sokaklarında çöp yığınlarıyla dolmasına neden olmuştu. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’nin aldığı kararı protesto eden reform karşıtı göstericiler, başta sokaklardaki biriken çöpler olmak üzere, bazı kamu mallarını da ateşe verdi. Paris’te Ulusal Meclis’e yakın Concorde Meydanı’nda binlerce reform karşıtı toplandı. Reform karşıtı göstericiler ile polisler arasında gergin anlar yaşanırken, polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler ara sokaklara dağıldı.

MUHALEFETTE KARARA KARŞI

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne tarafından alınan emeklilik kararına ülkenin en önemli işçi ve öğrenci sendikalarının yanı sıra, muhalefetin büyük bir kısmının da karşı olduğu açıklandı 10 Ocak’ta alınan bu karar karşısında kitlesel grev ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa inmişti. Fransa yerel basınına göre; Nantes, Lyon ve Rennes gibi farklı kentlerde de göstericiler sokaklarda gergin anlar yaratmaya devam ediyor.

SONRAKİ HABER