Panik anlarda sakin kalma yöntemleri neler?

Panik anlarda sakin kalma yöntemleri neler?
Zaman zaman herkes endişe ve panik duyguları ile karşı karşıya kalabiliyor. Yaşanılan bu zor duruma karşı bazı yöntemler ile birlikte sakin kalmak mümkün. İşte sizlere zor zamanlarda sakin kalmanız için sunulan ipuçları..

Her insan hayatının belli bir kısmında sinir krizi durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu terim genel olarak vücut içerisindeki stresin veya yükün baş edilememesi durumunda meydana gelen durum olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi problemler içerisinde de bu durumlar meydana gelmektedir.

Sinir ve stres sıklıkla panik krizleri yaşatıyor 

Sinir krizi olarak da ifade edilen bu durum günümüzde daha çok kullanılmayan bir kavram haline gelse de sıklıkla yaşanılan bir durum olmaktadır.

Gündelik hayatımızda hemen her alanda çeşitli stres kaynakları ile karşılaşabiliriz. Stres vücut içerisinde pek çok faktörün etkilendiği bir davranış kombinasyonu olarak ifade edilebilir. Meydana gelen tepkiler ile birlikte ise stres doğrultusunda panik durum meydana gelir ve insan bazı belirtiler ile hayatı katlanmaz hale getirir.

Panik halinde sakin kalmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Uzmanlar tarafından çoğu zaman stresin iyi bir şey olduğu ancak sürekli hale getirildiği takdirde yaşam kalitesi üzerine büyük olumsuzluklara sahip olduğu ifade edilmektedir. Bu durum karşısında etkili yöntemler ise aslında oldukça basit. İşte panik halinde sakin kalmak için yapılacak ipuçları:

Mesafe korumak her zaman işe yarar, çoğu zaman gerçekleşen sohbetli ortamlar insanların strese girme nedenleri haline gelebiliyor. Bu doğrultuda uzman kişiler tarafından ise mesafeli olması öneriliyor. Buna karşı yaşanılan bir bunu alma durumu bulunuyor ise mutlaka o ortamdan ayrılmalı.

Korkunuz ne bunu bilin ve tanıyın, herkesin birbirinden farklı korkuları yer almaktadır. Doktorlar tarafından fizyolojik duyuma alışmak amacıyla bu duyguyla tanışmanız öneriliyor. Yani güvenli ortamlarda mevcut korkunuzu neden olduğunu nasıl olduğunu incelemelisiniz .

Korkunuzdan kaçmayın, bu konuda kişilerin öncelikle korkularını görselleştirmesi ve rahatlamak açısıyla buna bir çözüm bulması gerekir. Bu alanda uzmanlar tarafından kişilerin kendine sorular sormasının iyi bir yöntem olduğu ifade ediliyor. Örneğin klostrofobi hakkında korku yaşayan bir kişi, klostrofobi ne kadar sürecek? Ya da klostrofobi bir sürse bile her şeyi ne kadar kötü olabilir ki? tarzı soruları kendine sorarak cevap vermesi ve rahatlaması gerekmektedir.

Sakinleşmek bitki çayları tüketin, sinir ve stresi yatıştırmak amacıyla oldukça işe yarayan bazı bitki çayları bulunmaktadır. Yapacağınız yöntemler işe yaramaz ise bu alanda bu çaylara yönelebilirsiniz. Nane, papatya, lavanta, pasiflora gibi çaylar bu alanda sizlere yardımcı olacaktır.