Özgür Özel Değişimci mi, statükocu mu?

Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın, CHP’deki başkanlık yarışını, Özgür Özel’in adaylığını ve İYİ Parti’nin seçim stratejisini değerlendirdiği bir haber makalesi... Özgür Özel Değişimci mi, statükocu mu? İYİ Parti: İktidara hizmet mi ediyor? Örsan Öymen: Üçüncü yol mümkün mü?

Özgür Özel: Değişimci mi, statükocu mu?

CHP, Türkiye’nin umudu olarak görülen ana muhalefet partisi. Ancak son zamanlarda yaşanan iç çekişmeler, parti yönetiminin eleştirilmesi ve genel başkanlık yarışının kızışması, CHP’yi zor bir sürece soktu. CHP’de değişim rüzgarı esiyor mu? Yoksa parti içindeki sorunlar daha da derinleşiyor mu? Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan, bu sorulara yanıt aradığı bir haber makalesi kaleme aldı.

Özgür Özel: Değişimci mi, statükocu mu?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde “CHP değişirse Türkiye değişir” diyerek genel başkanlığa aday olduğunu ilan etti. Bu kararıyla hem parti tabanından hem de kamuoyundan ilgi gören Özel, CHP’de değişimin öncüsü olabilecek mi? Rahmi Turan, Özel’in adaylığını değerlendirirken, onun haklı olduğu yanlar olduğu gibi eleştirilecek yanlar da olduğunu belirtti.

Turan, Özel’in ittifak siyasetini eleştirmesinin doğru olduğunu ancak kendisinin de bu siyasetin bir parçası olduğunu hatırlattı. “Sen de o yönetimin, yaşanan sorunların bir parçası değil misin? 8 yıldır CHP yönetim kadrosundasın. Hatalı bulduğun eylemleri zamanında söyleyip yönetimi neden yanlış yoldan döndürmedin?” diye soran Turan, Özel’in yanlışlara sessiz kaldığını ve konuşmak için geç kaldığını ifade etti.

Ayrıca Turan, Özel’in milletvekilliğine 3 dönem sınırı getireceğini açıklamasının iyi olduğunu ancak kendisinin 5 dönemdir milletvekili olduğunu ve bunun samimiyetini sorgulattığını vurguladı.

Örsan Öymen: Üçüncü yol mümkün mü?

CHP’de genel başkanlık yarışına bir aday da Parti Meclisi’nin eski üyelerinden Örsan Öymen oldu. Köşe yazılarıyla tanınan genç ve nitelikli bir siyasetçi olan Öymen, CHP’nin temel meselesinin “kimlik sorunu” olduğunu söyledi. Hem Kılıçdaroğlu’nu hem de Özgür Özel’i eleştiren Öymen, “Ne yazık ki partimiz statükocularla, sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. CHP bir çıkmaz sokağın içindedir. Mutlaka bir üçüncü yol açmamız gerekiyor. Ben bu yolu açmak için aday adayı olmaya karar verdim” dedi.

Rahmi Turan, Öymen’in adaylığına ilişkin ise fazla yorum yapmadı. Sadece “Haydi hayırlısı” diyerek temennide bulundu.

İYİ Parti: İktidara hizmet mi ediyor?

Yerel seçimler yaklaşırken İYİ Parti’nin seçim stratejisi de merak konusu oldu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 81 ilde de kendi adaylarını çıkarma kararı aldıklarını açıkladı. Bu kararın ittifak ortağı CHP’yi zora sokacağı ve AKP’ye yarayacağı iddia edildi. Rahmi Turan, bu konuda da okurlarından gelen sorulara yanıt verdi.

Turan, Akşener’in karar değiştirdiğini çok gördüklerini ancak bu defa dönmesinin zor olduğunu düşündüğünü belirtti. “Öyle sert ve kesin konuştuktan sonra zaten dönmeli! Fırdöndü gibi siyaset yapılmaz!” diyen Turan, İYİ Parti’nin oyları bölmesinin AKP’nin çok işine yarayacağını söyledi.

Turan, ayrıca İYİ Parti’nin Aksaray Milletvekili Ayhan Erel’in iktidarın kazanmasını arzu ettiğini söylediği bir haberden de bahsetti. Turan, bu durumu “İktidarı sevindiren parti!” diye yorumladı.

SONRAKİ HABER