Oy kullanırken sakın bunu yapmayın: Mutlaka kontrol edin! “Evet” ya da “Tercih” mührünüzü böyle..

Oy kullanacakları yakından ilgilendiren açıklamalar peş peşe geldi. Gelen son habere göre oy kullanırken, kesinlikle yapılmaması gerekenler açıklandı. Özellikle mühür konusundaki uyarılar vatandaşların dikkatini çekti.

Oy kullanırken sakın bunu yapmayın: Mutlaka kontrol edin! “Evet” ya da “Tercih” mührünüzü böyle..

Bugün 14 Mayıs seçimlerinden farklı olarak neredeyse 50 binden fazla kişi daha oy kullanacak. 18 yaşını tamamlayan 47 bin 523 seçmen ilk defa sandık başına gidecek. Cumhuriyet tarihinde ilk defa 2. Tur cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor.

OY KULLANACAKLAR MUTLAKA KONTROL ESİN

Oy kullanacak vatandaşların mutlaka kontrol etmesi gereken noktalar açıklandı. Oyunuzun geçersiz olmaması için şunları dikkat etmeniz gerekiyor:

Dışarıya çıkmadan önce geçerli bir kimlik belgesini yanınıza almış olmanız gerekiyor. Kimliğiniz yoksa nüfus müdürlüklerinden alınan geçici bir kimlik belgesi ile oy kullanabilirsiniz.

Seçmen kağıdını görmek zorunda değilsiniz. Ama isteyenler seçmen kağıdını da yanında bulundurabilir.

Silah altında olan er, onbaşı ve kıta çavuşları bu seçimde oy kullanmayacak. Bunun dışında ceza infaz kurumlarında hükümlü olanlar ve askeri öğrenciler de oy kullanmayacak.

Kabine girdiğiniz zaman mührün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Mührü yanlış yere basarsanız yeni bir pusula verilmeyecek. Bu sebeple oyunuzu tam yuvarlağın içerisine denk getirecek şekilde basın.

Pusulanın üzerine yapılan karalama ya da herhangi bir işaret oyunuzun geçersiz sayılmasına neden olacak.

Oyunuzu kullandıktan sonra zarfa koyun ve size gösterilen sandığın içerisine atın.

Refakatçisi olmayanlar kabine tek başına girecek.

SONRAKİ HABER