Olası bir nükleer saldırı felaketinden nasıl hayatta kalınır?

20 yıl önce sona eren soğuk savaş sonrası günümüzdeki kişiler nükleer bir silahın etkisi altında kalmasa da nükleer saldırı her zaman büyük tehditler arasında yer almaktadır. Peki nükleer saldırıdan korunmanın yolları nelerdir?

Olası bir nükleer saldırı felaketinden nasıl hayatta kalınır?

Pek çok insan nükleer ve radyolojik tehditlerin gölgesinde kalmasa da nükleer saldırı her zaman en büyük tehditler arasında yer almaktadır. Teknolojini gelişmesiyle birlikte nükleer silahların elde edilmesi olası bir savaşta kullanılması oldukça büyük felaketlere yol açabilir. Peki nükleer saldırıdan korunabilir mi? Nükleer saldırı sırasında ne yapılmalı? Nükleer saldırıdan korunmanın yolları nelerdir?

Nükleer silah felaketi günümüz insanlarının yaşamadığı sorunlardan birisi olsa da bu hiçbir zaman yaşanmayacağı ya da nükleer silahların kullanılmayacağı anlamına gelmez. Nükleer silahlar olduğu sürece kullanılma ihtimali vardır. Peki nükleer saldırıda hayatta kalmak için ne yapılabilir?

NÜKLEER SALDIRIDA HAYATTA KALINABİLİR Mİ?

Nükleer saldırı sırasında hayatta kalmak her ne kadar özellikle de büyük merkezi şehirlerde yaşayanlar için zor olsa da hayatta kalacak kişiler genellikle nükleer saldırıya zihinsel ve lojistik yönden hazırlanmış olan ve stratejik davranan kişiler olacaktır. 

Olası bir nükleer saldırı felaketinden nasıl hayatta kalınır?

NÜKLEER SALDIRIDA HAYATTA KALMAK İÇİN NE YAPILABİLİR?

1-)Plan Yap

Nükleer saldırı sırasında hayatta kalmanızı sağlayacak en önemli şeylerden birisi de planlı olmaktadır. Önceden yapılmış bir hayat hem sizin hem de ailenizin hayatını kurtarabilir. Nükleer saldırı sırasında yemek almak için dışarıya çıkmak hiç mantıklı değildir. Bu nedenle önceden yapmış olduğunuz plan içerisinde sizlere 48 saat ya da daha uzun süre hayatta kalmanızı sağlayacak yiyecek su depolaması şarttır. Bozulmayan gıdaları stoklamak bu noktada büyük önem taşır. Yiyecek, su gibi ihtiyaçlarınız açısından planlı olursanız farklı noktalarda kafa yormak için kendinizi rahat hissedebilirsiniz. 

2-)İletişim Araçları Edinmeyi Unutma

Bilgi almak ve diğer kişileri güvenli bölgeye çağırmak adına iletişim oldukça önemlidir. Nükleer savaş durumunda telefonlarınız bir işe yaramayabilir. Bu nedenle bulabiliyorsanız güneş enerjili bir telefon edinmeye çalışabilirsiniz. Aynı zamanda yanınızda düdük ve radyo bulundurmak da hayat kurtarıcı olacaktır. 

3-)Tıbbi Malzeme Stokla

Elinizde acil durumlar için bulundurduğunuz tıbbi malzemeler hayatınızı kurtarmanın en önemli anahtarı olabilir. Yaralanma durumuna karşı elinizde bulunduracağınız bir temel ilk yardım çantası, ilk yardım çantası kılavuzu ve gerekli ilaçlar (ağrı kesici, antibiyotik vb.) hayat kurtarıcı olacaktır. 

Ayrıca el feneri, özellikle maske, sürekli kullanmanız gereken ilaçlarınız, pil ve bant gibi anlık işinize yarayabilecek şeyleri de bulundurduğunuz bir çanta hazırlayabilirsiniz.